Dziś przed każdą zmianą w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej związkowcy informują o sporze z zarządem firmy. Chodzi m.in. o wstrzymanie podwyżek, cofnięcie deputatu i rozłożenie na raty 14 pensji. W poniedziałek w spółce zacznie się przedstrajkowe referendum.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą ustąpienia obecnego zarządu firmy. Taki postulat padł w czasie trwającego od rana protestu w Jastrzębiu. Górnicy blokują tam wjazd do biurowca firmy. czytaj więcej

Zarząd firmy mówi, że oszczędności są konieczne. JSW wygląda na tle dwóch innych węglowych spółek zdecydowanie najlepiej, ale i tak spółka ma problemy finansowe. Kłopoty zaczęły się, kiedy na świecie o ponad połowę spadły ceny węgla koksującego, który głównie wydobywa się w okolicy Jastrzębia. 

Cztery lata temu giełdowa Grupa Kapitałowa, czyli JSW i powiązane z nią firmy, miała ponad dwa miliardy złotych zysku. Niespełna dwa lata temu ten zysk liczył już tylko 80 mln złotych. Za to wynik za 9 miesięcy ubiegłego roku to już około 300 milionów złotych strat. 

W spółce w pięciu kopalniach pracuje teraz ponad 26 tysięcy ludzi. Kiedy spółkę tworzono, prawie 22 lata temu, kopalń było osiem, a załoga liczyła ponad 41 tysięcy pracowników.