​Dziennikarz RMF FM Marek Balawajder został nominowany do nagrody Grand Press 2021 w kategorii "News". Wyróżniony został za reportaż o tym, jak przez kilka lat krakowska kuria ukrywała fakt, że jeden z księży molestował seksualnie niepełnosprawną starszą kobietę.

Magazyn "Press" podał dzisiaj informację o nominacjach do nagrody Grand Press w kategoriach "News" oraz "Dziennikarstwo śledcze". Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się we wtorek, 7 grudnia, podczas gali 25. edycji konkursu Grand Press.

W pierwszej z kategorii został wyróżniony reportaż dziennikarza RMF FM Marka Balawajdra "Krakowska kuria ukrywała molestowanie pacjentki przez księdza".

Materiał dotyczy sprawy, która zbulwersowała całą Polskę. W RMF FM ujawniliśmy, jak przez kilka lat krakowska kuria ukrywała fakt, że jeden z księży molestował seksualnie niepełnosprawną starszą kobietę na oddziale geriatrycznym w jednym ze szpitali na południu Polski. Wszystko działo się jeszcze w 2017 roku. Policja i prokuratura dowiedziały się o tym w lutym tego roku.

Na oddziale geriatrycznym szpitala na południu Polski (miejscowość i nazwa placówki znane redakcji - red.) w 2017 roku kapelanem był jeden z mieszkających w okolicy księży. Codziennie z religijną posługą odwiedzał chorych, leczonych w placówce.

Jedna z pacjentek prawie po każdej wizycie duchownego była pobudzona. Co więcej, twierdziła, że odwiedzał ją szatan. Zachowanie kobiety zaniepokoiło personel oddziału.

Według nieoficjalnych informacji, w kwietniu 2017 roku ksiądz został przyłapany na kontaktach z półprzytomną pacjentką, gdy dotykał ją w sposób, który jednoznacznie wskazywał na molestowanie. Wtedy błyskawicznie zareagowały władze szpitala. Zakazały księdzu wstępu do placówki, a ordynator o wszystkim powiadomił kurię w Krakowie.

Dopiero w lutym 2021 roku zawiadomienie trafiło do śledczych z Małopolski. Rzecznik krakowskiej kurii nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego kościelne władze przez lata zwlekały.

W kategorii News nominowano następujące materiały:

"Krakowska kuria ukrywała molestowanie pacjentki przez księdza" - Marek Balawajder (Fakty RMF FM)

- "Gejmczendżer Tuska. Były szef wraca do Polski i Platformy" - Malwina Dziedzic ("Polityka")

- "Nieznane kulisy wyborów kopertowych. NIK ma dowody, by postawić premiera przed Trybunałem Stanu" - Andrzej Gajcy (Onet)

- Cykl "Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki" - Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław")

- "Ujawniamy. Oto majątek Mateusza i Iwony Morawieckich" - Szymon Jadczak, Patryk Słowik (Wirtualna Polska)

- "Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach" - Grzegorz Łakomski (Tvn24.pl)

- Cykl "Narodowcy od Bąkiewicza z 3 milionami dotacji z rządowego funduszu" - Bianka Mikołajewska (OKO.press)

W kategorii Dziennikarstwo śledcze nominowano następujące materiały:

- Cykl: "Partia i spółki" - Mateusz Baczyński, Mateusz Bałuka, Sebastian Białach, Paweł Czernich, Kamil Dziubka, Kacper Forreiter, Magdalena Gałczyńska, Piotr Halicki, Piotr Olejarczyk,Tomasz Pajączek, Paweł Pawlik, Szymon Piegza, Mikołaj Podolski, Piotr Rogoziński, Dawid Serafin, Andrzej Stankiewicz, Marcin Terlik, Kamil Turecki, Alicja Wirwicka, Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, Andrzej Kublik, Jacek Harłukowicz, Przemysław Jedlecki, Iwona Szpala, Agata Kondzińska, Monika Waluś, Tomasz Cylka, Tomasz Nyczka, Edyta Bryła, Hubert Orzechowski, Agata Kulczycka, Łukasz Woźnicki, Wojciech Czuchnowski, Justyna Sobolak, Anna Popiołek, Maciej Bąk, Mariusz Gierszewski, Miłosz Gocłowski, Dominik Uhlig, Jarosław Kopeć, Szymon Górka, Katarzyna Korzeniowska, Vadim Makarenko (Onet, "Gazeta Wyborcza", Radio Zet i BiqData)

- Cykl "Afera Daniela Obajtka" - Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz ("Gazeta Wyborcza Kraków")

- "Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt" - Łukasz Frątczak, Jakub Stachowiak ("Superwizjer" TVN)

- Cykl "Układ wrocławski" - Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński, Konrad Szczygieł, Wojciech Cieśla ("Gazeta Wyborcza Wrocław", OKO.press, Fundacja Reporterów)

- Cykl "Ujawniamy. Tak tuszowano incydent z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy" - Szymon Jadczak (Wirtualna Polska)

- Cykl "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie" - Zbigniew Nosowski (Więź.pl)

- "Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom" - Marcin Wyrwał, Edyta Żemła (Onet)