W kalendarzu dopiero 27 kwietnia, ale większość z nas myślami rozpoczyna już majówkę! Dzięki wyjątkowo łaskawemu układowi dat długi weekend będzie w tym roku wyjątkowo długi - aż dziewięciodniowy. Pierwsze majówkowe wyjazdy rozpoczniecie już dzisiaj, a my będziemy Wam w tych podróżach towarzyszyć.

Na antenie RMF FM i na RMF24.pl znajdziecie aktualizowane na bieżąco informacje na temat korków i innych utrudnień na drogach, ostrzeżenia przed wypadkami, podpowiedzi, jak ominąć zatory.

Liczymy też na Waszą pomoc! Czekamy na informacje i zdjęcia od Was z polskich dróg. Nadsyłajcie je na adres fakty@rmf.fm bądź na numer telefonu 600 700 800.

Oto aktualizowane na bieżąco informacje z polskich dróg:

20:05 Zablokowana krajowa "piątka" w Dąbrówce Słupskiej niedaleko Żnina w Kujawsko-Pomorskiem. Auto osobowe z niejasnych przyczyn zjechało tam na przeciwny pas i zderzyło się czołowo z ciężarówką. Niestety, jego kierowca zginął na miejscu. Policjanci zorganizowali już objazdy.

20:00 W Szczecinie właśnie rozpoczyna się asfaltowanie ulicy Gdańskiej przy budowanych kładkach dla pieszych. To główna trasa wjazdowa do miasta. Dla wyjeżdżających na majówkę lub wracających z niej kierowców oznacza to gigantyczne korki. Nasz reporter podpowiada - najlepiej wjeżdżać do Szczecina od strony autostrady A6 w Kołbaskowie. Koniec asfaltowania w niedzielę o 22.00.

19:07 W Łódzkiem odblokowano krajową "jedynkę" w stronę Katowic.

18:04 Zablokowana krajowa "jedynka" w stronę Katowic. W Rzgowie koło Łodzi zdarzyły się trzy samochodów. Rannych zostało pięć osób. Policja wyznaczyła objazd przez miejscowości Starowa Góra, Konstantynek do drogi wojewódzkiej nr 714, którą w Rzgowie można dojechać do "jedynki". Na razie nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

A w samej Łodzi też nie jeździ się najlepiej. Kierowcy utknęli w korkach na głównych drogach tranzytowych przez miasto. W miejscu, gdzie krzyżują się krajowa "jedynka" Katowice-Gdańsk i "czternastka" Warszawa-Wrocław, czyli zbieg ulic: Paderewskiego i Rzgowskiej, w korku trzeba stać co najmniej kilkanaście minut. Na wjeździe do Łodzi od strony stolicy na skrzyżowaniem Marszałków: Śmigłego-Rydza i Piłsudskiego również bardzo dużo samochodów. Tłoczno od aut także na Alei Włókniarzy - na każdym skrzyżowaniu ustawiają się długie kolejki samochodów, chociaż dostępne są minimum dwa pasy w każdą stronę. Przejazd przez Łódź przed długim weekendem jest koszmarem. Kierowcy powinni starać się unikać głównych dróg.

17:43 Duże korki na drodze krajowej "62". Słuchacze RMF FM donoszą o zderzeniu kilku aut pomiędzy Nowym Dworem Mazowieckim a Płockiem.

17:30 Duży ruch na wylotówce z Kielc w kierunku Łodzi. Przejazd spowalniają prace przy budowie węzła Niewachlów - to na granicy miasta, powstają tam nowe wiadukty, co rusz na drogę wyjeżdżają koparki. Uważajcie na kieleckiej obwodnicy. Tam na odcinku 20 kilometrów, czyli od węzła Kielce Północ aż do Chęcin, jest przebudowywana. Są ograniczenia prędkości i zmiany w organizacji ruchu na kilku odcinkach. Natomiast dla kierowców jadących w kierunku Śląska przypomnienie o zmianach w Jędrzejowie. Aby wjechać na trasę do Zawiercia trzeba jechać przez samo centrum miasta.

17:26 Od strony Krakowa do Zakopanego ciągnie sznur samochodów. Pokonanie "Zakopianki" zabiera godzinę więcej niż zwykle.

17:11 Na krajowej "jedenastce" na wylocie z Poznania jest tłoczno. To trasa, którą poznaniacy jadą nad morze. Spory ruch jest już na Obornickiej i w Suchym Lesie. Uważajcie na wyjeździe na "piątkę", w Swarzędzu i na Węźle Antoninek. Tam zmieniła się organizacja ruchu. Duży ruch jak zwykle w Komornikach. W samym Poznaniu korkuje się Naramowicka, Niestachowska i Królowej Jadwigi. Uważajcie też na Śródce.

Na Pomorzu Zachodnim na krajowej "szóstce" zaraz przy wyjeździe z Koszalina w stronę Sianowa i dalej Gdańska ruch odbywa się w miarę płynnie. Jedynym utrudnieniem dla wjeżdżających do Koszalina będzie przebudowywane przy Ptakach Hasiora rondo. Drogowcy nie uporali się z pracami przed weekendem.

Na krajowej "jedenastce" przy wyjeździe z Koszalina w kierunku Ustronia Morskiego ruch odbywa się bez większych kłopotów. Utrudnień możemy spodziewać się na trasie pomiędzy Kołobrzegiem a Ustroniem Morskie. W tym miejscu z powodu robót drogowych odbywa się ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 50 km/h. Od soboty przez cały długi weekend aż do następnego poniedziałku kierowcy na tym odcinku poruszać się będą po drodze z zerwaną nawierzchnią asfaltową. Będzie też ograniczenie prędkości do 40 km/h.

16:52 Gigantyczny korek na krajowej "czwórce" od Bochni aż do Brzeska w Małopolsce. Wszystko z powodu remontu jezdni na obwodnicy Brzeska. Policjanci radzą korzystać z objazdów drogami lokalnymi.

16:46 W Pawłowicach w województwie śląskim, przy zjeździe z DK 81 na Cieszyn zderzyły się trzy samochody. Są utrudnienia.

16:38 Trwa remont wiaduktu w Chabówce w Małopolsce. Wyłączona jest tam jedna jezdnia, a ruch odbywa się w obu kierunkach po drugiej. Przy dużym natężeniu ruchu mogą tworzyć się właśnie w tamtym miejscu spore korki. Dla tych którzy wybierają się na północ w stronę Warszawy mam dobra wiadomość, drogowcy przerywają prace remontowe nawierzchni na krajowej 7.

Na dni świąteczne długiego weekendu wstrzymano prace na obwodnicy w Brzesku.

Uważajcie też na krajowej "czwórce" na wysokości Wieliczki - trwa tam remont wiaduktu kolejowego. Z powodu prac jezdnia jest zwężona.

16:30 Utrudnienia na S1 między Bielskie-Białą a Cieszynem. Na wysokości Świętoszówki trzy samochody zderzyły się w kierunku Bielska. Podobna sytuacja w kierunku Cieszyna - też kolizja trzech samochodów.

16:15 Weekendowy ruch na drogach widać już na A4. Więcej kierowców porusza się od granicy w stronę Wrocławia. W korku postoicie też na trasach wylotowych ze stolicy Dolnego Śląska, zwłaszcza na krajowej "ósemce" w stronę Oleśnicy. Spokój panuje za to na drodze krajowej numer 5 i 35.

Z utrudnieniami musicie się liczy na trasie z Wałbrzycha do Kłodzka, trwa remont drogi przelotowej w Głuszycy, ruchem wahadłowym kierują światła. Drogowcy skutecznie spowolnią nasz przejazd również na krajowej "ósemce" w okolicach Kłodzka. Na ograniczenia prędkości z powodu remontów traficie między innymi w okolicach Ząbkowic Śląskich, Barda oraz Domaszkowa.

15:45 W Kujawsko-Pomorskiem ogromny ruch m.in. na krajowej "jedynce" i "piętnastce". Korki praktycznie we wszystkich newralgicznych miejscach; stoi centrum Bydgoszczy, ogromny korek na most w Toruniu, długi sznur samochodów na "jedynce" na wjeździe do Włocławka. I jeszcze jedna ważna informacja od reportera RMF FM - w regionie do niedzieli odbywa się międzynarodowy wyścig kolarski. W sobotę po południu utrudnień można spodziewać się w Świeciu, dzień później na mecie w Grudziądzu.

15:30 Utrudnienia na "jedynce" w Pszczynie - doszło do kolizji dwóch samochodów, zablokowany jest jeden pas w kierunku Katowic. Tworzą się korki.

15:00 Tłoczno na krajowej "jedynce" w kierunku Bielska-Białej. Droga w kilku miejscach jest remontowana, są zwężenia i ograniczenia prędkości. Trzeba przygotować się na korki w Tychach, Goczałkowicach i Pszczynie. Jeśli ktoś wybiera się w Beskidy zdecydowanie lepiej pojechać krajową 81, czyli tzw. Wiślanką. Problemy czekają też kierowców na trasie wylotowej w kierunku Warszawy, czyli na drodze krajowej 86. Utrudnienia już między Katowicami a Sosnowcem.

14:50 Reporterzy RMF FM donoszą o paraliżu komunikacyjnym w Krakowie. Powodem jest przyjazd oficjalnej chińskiej delegacji, ale nie tylko. W okolicach Jubilata doszło do awarii szyny tramwajowej. W związku z tym nie kursują tramwaje w stronę Salwatora.

14:30 Kierowcy donoszą o korku w Szarowie w Małopolsce. Korki utworzyły się przy zjeździe z autostrady A4.

13:33 Utrudnienie na krajowej 12 w miejscowości Orchów. Na odcinku Łask - Zduńska Wola doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Motocyklista został ranny. Na miejscu zdarzenia wprowadzono ruch wahadłowy.

13:11 Utrudnienie na krajowej "14". W Głownie między Łowiczem a Łodzią doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych i ciężarówki. Na miejscu ruchem kieruje policja. Przewidywany czas likwidacji utrudnienia - ok. 1 godz.

12:57 Korek utworzył się na krajowej "czwórce" od zjazdu z A4 w Szarowie w stronę Tarnowa. Zatory zaczynają się w okolicach Łapczycy, Bochni i Brzeska - informuje reporter RMF FM Maciej Grzyb.

11:30 Na drodze krajowej nr 12 w Głogowie (centrum miasta, ul. Kamienna Droga, na wysokości Mostu Tolerancji nad Odrą - wyjazd w kierunku na Leszno ) doszło do kolizji dwóch pojazdów ciężarowych i busa przewożącego pasażerów. W miejscu wypadku obowiązuje ruch wahadłowy. Utrudnienia - co najmniej do godziny 13.

11:22 Utrudnienie na łódzkim odcinku autostrady A2 na jezdni północnej w kierunku Poznania, na odcinku między węzłami Wartkowice i Dąbie. Na czas wymiany barier energochłonnych wyłączony został pas awaryjny. Przewidywany czas zakończenia prac o godz. 16.

10:25 Wypadek na dk 91. W miejscowości Łęgowo między Pruszczem Gdańskim a Tczewem zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Dwie osoby zostały ranne. Droga zablokowana na czas akcji ratunkowej. Przewidywany czas likwidacji utrudnienia - ok. 1 godz.

10:18 Informacja z Gorącej Linii: Wypadek tira w podkarpackim Krośnie. Na drodze krajowej nr 28 ciężarówka wpadła do rowu. Jak powiedział nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji, do wypadku doszło, kiedy samochód jadący przed tirem próbował wymusić pierwszeństwo. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

10:11 Ruch wahadłowy na krajowej "51". W miejscowości Miłogórze między Lidzbarkiem Warmińskim a Olsztynem wywróciło się auto dostawcze. Przewidywany czas likwidacji utrudnienia - ok. 2 godz.

09:24 Na autostradzie A4 na wysokości zjazdu na Wądroże Wielkie tir jadący lewym pasem przebił barierę i zatrzymał się na przeciwnym pasie ruchu. Zablokowane dwa lewe pasy autostrady w obu kierunkach, przejechać można skrajnymi prawymi pasami.

08:30 Ruch wahadłowy na krajowej "15" między Gnieznem a Strzelnem. W kujawsko-pomorskim Żabieńsku do rowu wpadł tir.