Pierwsze spotkania, na których rekrutowani będą kandydaci do Społecznej Rady Konsultacyjnej w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, odbędą się dziś w mazowieckich Oryszewie i Skrzelewie. Chodzi o budowę nowego, największego lotniska w Polsce. W spotkaniach udział wezmą przedstawiciele trzech gmin, na terenie których ma powstać mega-port: Teresin, Wiskitki i Baranów.

Rada będzie reprezentować mieszkańców w rozmowach z rządem. Główny temat to zasady zajmowania gruntów pod budowę lotniska. Liczymy że w końcu ktoś nas wysłucha, do tej pory dialogu nie było - podkreślają mieszkańcy. Są tacy, którzy pobudowali sobie fajne domy i teraz od nowa mają robić wszystko, to nie halo. Poza tym to nie teren na tę budowę, to smutne, jak patrzy się, jak niszczy się takie rolnictwo. Mimo wszystko jestem dobrej myśli, że to nie powstanie - dodają w rozmowie z RMF FM mieszkańcy.

Według rządowych planów, pierwszy samolot z Baranowa ma odlecieć za osiem lat w 2027 roku. 

Jak informowaliśmy w lutym, ostateczny teren, na którym powstanie lotnisko, będzie wyznaczony najwcześniej za kilka miesięcy. Do końca roku rozstrzygnięty ma zostać przetarg na jego wykonawcę.  

Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, budowa CPK wymaga nowych tras dla samolotów i wyszkolenia około 400 nowych kontrolerów.

Opracowanie: