Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Z tej okazji w wielu miejscach kraju odbywa się akcja "Polska na niebiesko". Na ten właśnie kolor wieczorem zostaną podświetlone budynki użyteczności publicznej, w tym Pałac Prezydencki, Sejm, Rzecznika Praw Obywatelskich i Dwór Artusa w Gdańsku. W Krakowie odbył się happening pod hasłem "W chmury dla autyzmu". Zorganizowały go krakowskie organizacje i ośrodki zajmujące się osobami cierpiącymi na to zaburzenie. Mimo złej pogody uczestnicy wypuścili w niebo dwieście niebieskich balonów.

Happening został zorganizowany nie po raz pierwszy. Poprzednio odbywał się między innymi na Rynku Głównym w Krakowie. We wtorek wzięli w nim udział mieszkańcy miasta, rodzice autystycznych dzieci oraz politycy. Na miejscu była też grupa kilkunastu osób zmagających się z autyzmem.

Biorąca udział w krakowskim happeningu psycholog dziecięca Jolanta Otolęga mówi, że autystyczne osoby to, co słyszą traktują bardzo dosłownie. Jedna z naszych podopiecznych usłyszała o zespole Aspergera. I powiedziała, że ona w tym zespole nie gra! Słowo "zespół" skojarzyło jej się od razu z zespołem muzycznym - dodaje.

Przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Krakowie na niebiesko podświetlone zostaną TAURON Arena Kraków i Kładka Bernatka. Podświetlony będzie też między innymi budynek Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Na niebiesko podświetlone będą także Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i Opera w Sydney. Wieczorem podświetlone zostaną też Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku, a także centra handlowe i warszawskie tramwaje.

Autyzm diagnozowany u jednego dziecka na sto

Inicjatorem akcji Light It Up Blue jest organizacja "Autism Speaks", która popularyzuje wiedzę o autyzmie. Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ten sposób chciano podkreślić konieczność pomocy oraz poprawy jakości życia cierpiących na autyzm, tak, żeby mogli prowadzić pełnowartościowe życie. Od tego czasu organizacje zajmujące się autyzmem na całym świecie współpracują w szerzeniu wiedzy na temat tego zaburzenia. Jedną z takich inicjatyw jest "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu".

Chcemy zwrócić tymi działaniami uwagę na to, że autyzm jest diagnozowany w Polsce już u 1 dziecka na 100. To ogromny problem społeczny - podkreśliła Karolina Rybus z Fundacji Jaś i Małgosia.

Problemem długie czekanie na wizytę

Według fundacji jednym z największych problemów w Polsce jest brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają objawów autyzmu, co wydłuża czas prawidłowej oceny dolegliwości. Na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się czasem nawet półtora roku, w kilku województwach w ogóle nie ma poradni dla osób z autyzmem. 

Według Rybus utrudniony jest też dostęp do samej terapii, bo za mało jest publicznych, fachowych klinik, zaś prywatne mają wysokie ceny za godzinę terapii. Jak dodała, ogromnym problemem są szkoły i przedszkola, które robią wszystko, by nie przyjmować dzieci z autyzmem, a gdy przyjmą, nie wiedzą, jak z nimi postępować. Dzieci w czasie terapii potrzebują kontaktów społecznych. Dlatego walczymy o tworzenie placówek edukacji specjalistycznej - i o tolerancję. O zrozumienie dla dzieci z autyzmem, w każdej szkole i przedszkolu - podkreśla Rybus.

W Europie żyje około 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150. Oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z tym zaburzeniem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma dokładnych danych na temat występowania tego autyzmu w kraju.

(md)