Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Z tej okazji w wielu miejscach kraju odbywa się akcja "Polska na niebiesko". Na ten właśnie kolor wieczorem zostaną podświetlone budynki użyteczności publicznej, w tym Pałac Prezydencki, Sejm, Rzecznika Praw Obywatelskich i Dwór Artusa w Gdańsku. W Krakowie odbył się happening pod hasłem "W chmury dla autyzmu". Zorganizowały go krakowskie organizacje i ośrodki zajmujące się osobami cierpiącymi na to zaburzenie. Mimo złej pogody uczestnicy wypuścili w niebo dwieście niebieskich balonów.

Happening został zorganizowany nie po raz pierwszy. Poprzednio odbywał się między innymi na Rynku Głównym w Krakowie. We wtorek wzięli w nim udział mieszkańcy miasta, rodzice autystycznych dzieci oraz politycy. Na miejscu była też grupa kilkunastu osób zmagających się z autyzmem.

Biorąca udział w krakowskim happeningu psycholog dziecięca Jolanta Otolęga mówi, że autystyczne osoby to, co słyszą traktują bardzo dosłownie. Jedna z naszych podopiecznych usłyszała o zespole Aspergera. I powiedziała, że ona w tym zespole nie gra! Słowo "zespół" skojarzyło jej się od razu z zespołem muzycznym - dodaje.

POSŁUCHAJ, JAK BYŁO NA KRAKOWSKIM HAPPENINGU

Przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Krakowie na niebiesko podświetlone zostaną TAURON Arena Kraków i Kładka Bernatka. Podświetlony będzie też między innymi budynek Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Na niebiesko podświetlone będą także Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i Opera w Sydney. Wieczorem podświetlone zostaną też Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku, a także centra handlowe i warszawskie tramwaje.

Autyzm diagnozowany u jednego dziecka na sto

Inicjatorem akcji Light It Up Blue jest organizacja "Autism Speaks", która popularyzuje wiedzę o autyzmie. Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ten sposób chciano podkreślić konieczność pomocy oraz poprawy jakości życia cierpiących na autyzm, tak, żeby mogli prowadzić pełnowartościowe życie. Od tego czasu organizacje zajmujące się autyzmem na całym świecie współpracują w szerzeniu wiedzy na temat tego zaburzenia. Jedną z takich inicjatyw jest "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu".

"Dla dorosłej osoby z autyzmem nie ma żadnej oferty w systemie pomocy społecznej"

"W momencie, kiedy osoba z autyzmem kończy swoją edukację, okazuje się, że nie ma dla niej żadnej oferty w systemie pomocy społecznej. Większość osób z autyzmem przez całe swoje życie jest obarczona problemami autystycznymi związanymi z brakiem umiejętności społecznych czy komunikowaniem... czytaj więcej

Chcemy zwrócić tymi działaniami uwagę na to, że autyzm jest diagnozowany w Polsce już u 1 dziecka na 100. To ogromny problem społeczny - podkreśliła Karolina Rybus z Fundacji Jaś i Małgosia.

Problemem długie czekanie na wizytę

Według fundacji jednym z największych problemów w Polsce jest brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają objawów autyzmu, co wydłuża czas prawidłowej oceny dolegliwości. Na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się czasem nawet półtora roku, w kilku województwach w ogóle nie ma poradni dla osób z autyzmem. 

Życie z autyzmem. Historie trzech matek

„W wieku 2 lat układał puzzle z 500 elementów”. „Dzieci okładały go zabawkami”. „Dyrektorka kazała mi zabrać Tadzia ze szkoły, ale patrzę na to dziecko z optymizmem”. Trzy matki, trzy historie. Łączy je jedno – autyzm syna. czytaj więcej

Według Rybus utrudniony jest też dostęp do samej terapii, bo za mało jest publicznych, fachowych klinik, zaś prywatne mają wysokie ceny za godzinę terapii. Jak dodała, ogromnym problemem są szkoły i przedszkola, które robią wszystko, by nie przyjmować dzieci z autyzmem, a gdy przyjmą, nie wiedzą, jak z nimi postępować. Dzieci w czasie terapii potrzebują kontaktów społecznych. Dlatego walczymy o tworzenie placówek edukacji specjalistycznej - i o tolerancję. O zrozumienie dla dzieci z autyzmem, w każdej szkole i przedszkolu - podkreśla Rybus.

W Europie żyje około 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150. Oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z tym zaburzeniem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma dokładnych danych na temat występowania tego autyzmu w kraju.

(md)