Poziom wody w Bugu na wodowskazach w Dorohusku i Włodawie utrzymuje się powyżej stanów alarmowych. Sytuacja jest monitorowana, ale na razie nie ma zagrożenia powodzią - informują służby kryzysowe wojewody lubelskiego. Na terenie nadbużańskich gmin - Hanna, Włodawa, Wola Uhruska - od niedzieli obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Rano we Włodawie Bug przekraczał stan alarmowy o blisko 35 cm, od wczoraj poziom rzeki wzrósł tam mniej więcej o 10 cm. W wyżej położonym Dorohusku rzeka płynęła o 30 cm powyżej stanu alarmowego, ale już nie przybierała. W Strzyżowie (pierwszy wodowskaz, na południu regionu) Bug płynął już o 40 cm poniżej stanu alarmowego.

Odwilż na Lubelszczyźnie - choć powoduje przybór wody z roztopów - to jednak może pozytywnie wpłynąć na sytuację, bo przyśpieszy topnienie lodu na Bugu. W regionie powyżej stanów alarmowych płynie też Krzna w Malowej Górze i Tyśmienica w Tchórzewie. Blisko poziomu stanów ostrzegawczych płynie Wieprz.

Znacznie poniżej stanów ostrzegawczych płynie Wisła. W najbliższych dniach spodziewany jest tam przybór wody, która spłynie z południa Polski, ale wzrosty poziomu Wisły nie powinny być wysokie.