"Dokąd to nie będzie jasno i klarownie i przejrzyście określone, dotąd będziemy mieli taką sytuację, że nie wiadomo, czy pacjentka ma zapłacić, czy nie" - mówi o porodach bez bólu Sylwia Koryga Wszołek, ordynator oddziału patologii ciąży szpitala specjalistycznego UJASTEK w Krakowie. Dodaje, że w pytaniach, jakie zadawali jej telefonicznie słuchacze RMF FM łączą w sobie problemy lekarzy i pacjentów, ale też Ministerstwa Zdrowia. "Problem zaczyna się u góry" - podkreśla.

Magda Wojtoń: Pani dzisiaj przez cały dzień odpowiadała na pytania naszych słuchaczy telefonicznie. O co najczęściej pytali słuchacze?

Sylwia Koryga-Wszołek, ordynator oddziału patologii ciąży szpitala specjalistycznego UJASTEK w Krakowie: Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest płatne u nas w Polsce czy bezpłatne? Czy są szpitale, które oferują to znieczulenie przy porodzie jako standard? Czy to nie jest standard? Co to są wskazania medyczne do znieczulenia zewnątrzoponowego? Tu się nakładały problemy lekarzy i pacjentów, ale też Ministerstwa Zdrowia. Problem zaczyna się u góry. Jeżeli Ministerstwo Zdrowia płacąc za porody czy NFZ płacąc za porody, nie wliczy, że w koszt porodu wchodzi znieczulenie zewnątrzoponowe bądź nie wchodzi znieczulenie zewnątrzoponowe i musi być dodatkowo płatne, dokąd to nie będzie jasno i klarownie i przejrzyście powiedziane, dotąd będziemy mieli taką sytuację, że nie wiadomo, czy pacjent ma zapłacić, czy nie.

Bogdan Zalewski: Ja protestuję! Pani mówi, że my nie mamy żadnej wiedzy, a przecież mamy wspaniałą stronę - Bartosz mówi.

Jak się wpisze w Google "Bartosz mówi",  wyskakuje nam nasz pan minister zdrowia i my, lekarze - nie wiem, czy wszyscy o tym wiedzą, ale chyba się już po dzisiejszej audycji wszyscy dowiedzą - możemy sobie wpisać dany lek i sprawdzić, czy pacjentowi, który przychodzi do nas na wizytę możemy ten lek zapisać i czy on jest refundowany.

Magda Wojtoń: Proszę podać nazwę.

Analgezja okołoporodowa czyli znieczulenie okołoporodowe. Proszę wpisać.

Bogdan Zalewski: Bartosz wyskakuje nam jak dobry gin z butelki. Co też powie?

"Odwraca dyskretnie głowę w zadumie. Wyczuwasz w jego kłopotliwym milczeniu, że nie uzyskasz informacji o refundacji tego leku. Najpewniej nie jest zwyczajnie w świecie przewidziana".

Magda Wojtoń: To był cytat.

Wpisałam analgezja okołoporodowa. To nie jest lek. To jest trochę z mojej strony taka ironia. No, bo wiadomo, że jak coś jest nierefundowane, to minister zdrowia nie umie odpowiedzieć.

Magda Wojtoń: "Wyczuwasz w jego kłopotliwym milczeniu, że nie uzyskasz informacji o refundacji tego leku".

Bogdan Zalewski: Minister nie chce się w ogóle odzywać do nas.

Może się odezwie po naszej audycji.

Magda Wojtoń: Będziemy mu się przypominać.