Tatrzański Park Narodowy uruchomił w Tatrach pierwszy lawinowy check point. Urządzenie jest ustawione przy szlaku na Kasprowy Wierch. Służy do sprawdzania stanu detektorów lawinowych.

W ramach akcji Lawinowe ABC check point (punkt kontrolny) został zamontowany w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki. Wiele osób wyrusza stamtąd na narty i zimowe wędrówki. Chodzi m.in. o następujące szlaki:

- niebieski - na Kalatówki, Halę Kondratową i Giewont lub Czerwone Wierch,

- zielony -  na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie,

- żółty -  na Halę Gąsienicową przez Jaworzynkę,

- niebieski - na Halę Gąsienicową przez Boczań.

Z punktu kontrolnego mogą korzystać zarówno turyści, jak i narciarze. Pomimo pozorów bezpieczeństwa, jakie daje sąsiedztwo stoków narciarskich, dotyczy to również tych, którzy działają w rejonie Kasprowego. W ubiegłym roku właśnie w Dolinie Goryczkowej - miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne - doszło do tragicznego wypadku (śmierć narciarki w wyniku zejścia lawiny 19.02.2012 r.).

Jak sprawdzić swój detektor lawinowy?

Wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy przetestować zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.

Check point umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej na odległość pół metra zbliżymy swój detektor włączony na funkcję "send" (nadawanie). Poprzez analizę wysyłanego sygnału urządzenie jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła w określonym kolorze.

1. Zielone światło - twój detektor jest sprawny. W razie akcji ratunkowej będzie wysyłał prawidłowy sygnał;

2. Pomarańczowe światło - twój detektor wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy. Podczas akcji poszukiwawczej możesz nie zostać odnaleziony przy pomocy innych detektorów;

3. Czerwone światło - detektor nie wysyła sygnału, jest uszkodzony. W razie wypadku nie zostaniesz odnaleziony przy pomocy innych detektorów.


Detektor nie gwarantuje bezpieczeństwa

Od tego sezonu zimowego drugi punkt kontrolny będzie działać również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Biuro Turystyki Górskiej 5+ przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich prowadzi zaawansowane działania mające na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się zimą po Tatrach (www.turystykagorska.com).

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.