Ceny jaj są rekordowe. Ma to związek ze zbliżającą się Wielkanocą, jak i z nowymi standardami dotyczącymi klatek dla kur. "Za wygodę kury płaci konsument" - twierdzi minister rolnictwa Marek Sawicki. Płaci dużo, bo około złotówki za jajo. Tymczasem koszt produkcji jaja to zaledwie 1/4 tej ceny.

Zobacz również:

Koszt wyprodukowania jednego jaja wzrósł o 20-30 procent od stycznia, kiedy to hodowcy kur niosek musieli spełnić unijne wymagania. I tak klatki dla kur mają odpowiednią wysokość, są wyposażone w grzędy, grzebaliska, na których kura sama tępi sobie pazury oraz - uwaga - są klimatyzowane. Stała temperatura to 19 stopni Celsjusza.

Komisja Europejska zadbała także o komfort psychiczny kury. Fermy kurze mają odpowiednie oświetlenie. Jest to system świtu, czyli spokojne wybudzanie ptaków, jak i spokojne ich usypianie - wyjaśnia Joanna Chinalska, właścicielka fermy drobiu w Okupie Małym w Łódzkiem.

Ile jajka jest w cenie jajka

Jajko w sklepie kosztuje 60-90 groszy za sztukę w zależności od jego wielkości. Najdroższe są jaja ekologiczne i z tzw. wolnego wybiegu - ich cena dochodzi nawet do 1,20 zł za sztukę. Tymczasem jajko prosto z fermy to koszt około 25 groszy. Około 70 proc. produkcji jaja to koszty związane z wyżywienia kury. Pozostałe koszty to jest obsługa, koszty remontu i wyposażenia - mówi Chinalska. Właścicielka fermy drobiu podkreśla, że ceny paszy się zmieniają, a wtedy zmienia się też cena jaj. Dodajmy, że jedna kura znosi rocznie około 300 jaj.

Droższe paliwo - droższe jaja

Jednak zdaniem ekspertów, wymiana klatek dla kur miała niewielki wpływ na cenę jaja. Zgodnie z unijną dyrektywą, hodowcy powinni byli wymienić klatki do końca 2011 roku. Jeśli więc wymiana miała spowodować wzrost cen jaj, to taki wzrost powinniśmy byli zobaczyć już w ubiegłym roku, a nie dopiero teraz - twierdzi Adam Wojtaszek z warmińsko-mazurskiej Inspekcji Weterynaryjnej. Ostatnie miesiące to przede wszystkim drożejące paliwa. Na Wielkanoc tradycyjnie jaj sprzedaje się więcej niż normalnie, więc producenci na pewno wykorzystają okazję, aby zarobić.