W górę pójdą ceny gazu, prądu i masła, poznaliśmy formę wysłuchania Polski przed Radą UE, w Indonezji konsul spotkał się z więzionym Polakiem, I prezes SN domaga się sprostowania słów Stanisława Piotrowicza o „sędziach złodziejach”, Grzegorz Schetyna komentuje odejście Krzysztofa Łapińskiego z kancelarii prezydenta. Wtorek obfitował w istotne informacje. Specjalnie dla was przygotowaliśmy przegląd najważniejszych z nich.

Zamieszanie wokół przesłuchania Tuska. Giertych proponuje termin, Wassermann stanowczo ucina dyskusję

Ciąg dalszy zamieszania wokół przesłuchania Donalda Tuska przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold.

Po tym, jak planowany pierwotnie termin 2 października zmieniony został przez komisję na 5 listopada - co ujawnił w poniedziałek dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, pełnomocnik byłego premiera mec. Roman Giertych zaproponował, by przesłuchanie odbyło się 23 października: ta data uwzględniona była wcześniej w kalendarzu Tuska jako rezerwowa.

Odpowiedź szefowej komisji ds. Amber Gold Małgorzaty Wassermann była błyskawiczna i zdecydowana: w rozmowie z Polską Agencją Prasową posłanka PiS oświadczyła, że "23 października nie wchodzi w rachubę", i podkreśliła, że "to nie świadek decyduje o terminie przesłuchania, ale organ wzywający".

WIĘCEJ O PRZESUNIĘCIU PRZESŁUCHANIA DONALDA TUSKA PRZECZYTACIE TUTAJ


Znamy plan wysłuchania Polski ws. praworządności. Ma skupić się na "czystce emerytalnej" w SN

Ambasadorowie Unii Europejskiej zatwierdzą w środę przebieg drugiego już wysłuchania Polski w Radzie UE w kwestii praworządności: do szczegółów planu wysłuchania - które odbędzie się podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich 18 września - dotarła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Według rozmówców naszej dziennikarki, wysłuchanie skupi się na sprawie "czystki emerytalnej" w Sądzie Najwyższym.

O SZCZEGÓŁACH PLANOWANEGO PRZEBIEGU WYSŁUCHANIA POLSKI WS. PRAWORZĄDNOŚCI PRZECZYTACIE TUTAJ


I prezes SN reaguje na słowa Piotrowicza o "sędziach złodziejach"

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego domaga się od posła Stanisława Piotrowicza publicznego sprostowania słów o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami". W pismach podpisanych przez sędziego Józefa Iwulskiego jest też apel do marszałka Sejmu o skierowanie sprawy Piotrowicza do Komisji Etyki Poselskiej oraz do Krajowej Rady Sądownictwa - o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

WIĘCEJ O REAKCJI SĘDZIÓW NA SŁOWA STANISŁAWA PIOTROWICZA PRZECZYTASZ TUTAJ

KRS poparła prawniczkę z dyscyplinarką. Rzecznik: Nie będę zaklinał rzeczywistości

 "Fakty są niezaprzeczalne i nie będę zaklinał rzeczywistości" - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM rzecznik KRS Maciej Mitera, zapytany o to, dlaczego KRS do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego rekomendowało kandydatkę skazaną w postępowaniu dyscyplinarnym - Małgorzatę Ułaszonek-Kubacką. "Czy to wpadka? "W dniu, kiedy zespół zapoznawał się, obradował, członkowie zespołu - w mojej ocenie - nie mieli wiedzy na ten temat" - kontynuował. Zaprzeczył, jakoby było to robione w pośpiechu.

CAŁA ROZMOWA Z MACIEJEM MITERĄ DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Podwyżki cen za paliwo, gaz, prąd i masło... Jest drogo, będzie drożej

Kostka masła za więcej niż 7 złotych. Droższy gaz. Podwyżki, które uderzą po kieszeni kierowców.

W górę pójdą również ceny prądu. Najmocniej - dla dużych firm, ale one przerzucą te koszty na nas. W efekcie więcej kosztować będą produkty na sklepowych półkach.

Co i o ile podrożeje jesienią 2018 - sprawdzili reporterzy RMF FM!

O PODWYŻKACH CEN PRZECZYTASZ TUTAJ

Indonezja: Konsul spotkał się z więzionym Polakiem

Polski konsul w Dżakarcie spotkał się z podejrzewanym o kontakty z separatystami i udział w spisku Jakubem Fabianem S. Przedstawiciel Polski rozmawiała dziś o jego sprawie w indonezyjskim MSZ-cie. Mężczyzna przebywa w więzieniu, a władze Indonezji rozważają jego ekstradycję lub przeprowadzenie procesu.

 O SPRAWIE POLAKA W INDONEZJI PRZECZYTASZ TUTAJ

Wypadek w Szaflarach: Na nagraniu słychać pociąg, egzaminator milczy

W piątek odbyć się ma eksperyment procesowy, podczas którego odtworzone mają zostać okoliczności tragicznego wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Zaskalu koło Szaflar. Do wypadku doszło 23 sierpnia. Zdająca egzamin na prawo jazdy 18-latka nie zatrzymała się przed znakiem "stop" i wjechała na tory, gdzie samochód zgasł. Egzaminator zdążył uciec z pojazdu, 18-latce to się nie udało. Zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Instruktor usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

Podczas spotkania zespołu roboczego, który zajmował się przygotowaniem eksperymentu procesowego, prokuratorzy mieli okazję zapoznać się z nagraniami z kamer w pociągu, a już wcześniej przejrzeli zapis z kamer umieszczonych w samochodzie egzaminacyjnym.

Ostatnią komendę, jaką wydał egzaminator, słychać w rejonie ronda, z którego kazał 18-latkce jechać w kierunku przejazdu kolejowego.

Wyraźnie słychać też sygnały ostrzegawcze wydawane przez zbliżający się do przejazdu pociąg.

Nie ma natomiast żadnej komendy dla zdającej egzamin, by opuściła samochód.

WIĘCEJ O WYPADKU W SZAFLARACH PRZECZYTASZ TUTAJ

Schetyna o odejściu Łapińskiego: Prezydent nie ma najlepszej passy, zawsze szuka się winnego

"Kiedy odchodzą ważni politycy, z ważnych miejsc, to zawsze pojawiają się pytania - dlaczego" - tak Grzegorz Schetyna skomentował w Porannej rozmowie w RMF FM odejście Krzysztofa Łapińskiego - rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy. 

"Myślę, że to kwestia złej atmosfery wewnątrz, braku sensu robienia polityki w tym wymiarze, który widzieliśmy ostatnio. Prezydent nie ma najlepszej passy - i zawsze szuka się winnego w tej sytuacji, a winny jest ten, który jest odpowiedzialny za kontakty z mediami" - uważa gość Roberta Mazurka.

CAŁA ROZMOWA ROBERTA MAZURKA Z GRZEGORZEM SCHETYNĄ DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ


(nm, e)