Nowy system informatyczny do obsługi wyborów, nad którym pracuje zespół powołany przez Krajowe Biuro Wyborcze, zostanie utworzony zupełnie od podstaw. Zajmą się tym specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Warszawskiej.

Według pracowników Krajowego Biura Wyborczego eksperci z tych uczelni już pracują nad nowym systemem. Zostali oni wyznaczeni przez dziekanów poszczególnych wydziałów. System ma zostać stworzony zupełnie od zera - to oznacza, że ci, którzy go projektują, nie będą wzorować się na żadnym podobnym narzędziu.

Koszt: nieznany

Cały czas nie wiadomo, ile będzie kosztować opracowanie nowego systemu. KBW trzyma się wersji, że koszt będzie mniejszy niż ten poniesiony przy okazji tworzenia niesławnego systemu firmy Nabino, który zawiódł podczas wyborów samorządowych - to znaczy mniejszy niż 430 tysięcy złotych.

To może zwiastować kolejne problemy, bo już przy okazji ostatnich wyborów zwracano uwagę, że tak tanio po prostu nie da się stworzyć sprawnie działającego systemu. O dokładnych kosztach biuro na razie nie chce rozmawiać.

Pod znakiem zapytania stoi też termin oddania systemu do użytku. KBW poinformowało, że w przyszłorocznych wyborach będzie rekomendować liczenie ręczne - to oznacza, że prace nad nowym systemem wbrew wcześniejszym zapowiedziom mogą nie skończyć się w 2015 roku.