Korupcja przy poszukiwaniach skarbów zrabowanych przez III Rzeszę. CBA zatrzymało 8 osób - dających łapówki, a także za pieniądze powołujących się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Jednym z wątków śledztwa prowadzonego przez mazowiecką prokuraturę krajową jest sprawa poszukiwania przez podejrzanych dokumentów III Rzeszy i skradzionych przez nią skarbów - jak twierdzą śledczy - o nieocenionej wartości historycznej. Poszukiwacze spodziewali się osiągnąć zysk w wysokości 100 milionów złotych. W związku z poszukiwaniami zatrzymani mieli się powoływać na wpływy między innymi w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków we Wrocławiu, a także w Lasach Państwowych.

Jak informuje CBA, zatrzymania miały miejsce na terenie Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Gdańska, Sopotu, Krakowa i Tarnowa.

Jak ustaliła PAP, wśród zatrzymanych osób są były doradca samoobrony Piotr P. i jego żona Anna P., jedna z kobiet, które oskarżyły Andrzeja Leppera o molestowanie w tzw. seksaferze w "Samoobronie".

Wśród podejrzanych mógł znaleźć się także naukowiec z Dolnego Śląska, ale mężczyzna zmarł przed zebraniem całości materiałów w śledztwie. Z informacji przekazanych PAP przez osobę znającą kulisy tego postępowania wynika, że podejrzani o powoływanie się na wpływy mamili profesora załatwieniem pozwoleń na przekopywanie lasów państwowych. Liczyli, że mężczyzna wyznaczy miejsce, w którym, według jego wiedzy, miały znajdować się skarby skradzione w czasie II Wojny Światowej przez III Rzeszę.