12 osób zatrzymanych ws. korupcji przy dostawach biomasy do Elektrowni Szczecin usłyszało zarzuty. Chodzi m.in. o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

12 osób zatrzymanych ws. korupcji przy dostawach biomasy do Elektrowni Szczecin usłyszało zarzuty. Chodzi m.in. o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.
Elektrownia Szczecin /PAP/Marcin Bielecki /PAP

Śledztwo dotyczy korupcji przy dostawach do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według śledczych, zawartość docierających do elektrowni transportów nie była biomasą.

Śledczy ustalili, że odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa pracownicy elektrowni potwierdzali - w zamian za łapówki - że ciężarówki były wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, przez co produkowany z paliwa prąd był złej jakości.

Wszystkie z 12 zatrzymanych przez CBA osób usłyszało już zarzuty. Jak powiedział PAP Maciej Jóźwiak z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która nadzoruje śledztwo, chodzi w nim o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowej związanej z działaniem na szkodę spółki i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokuratura nie udziela informacji na temat środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych - dodał Jóźwiak.

PGE: od wielu miesięcy aktywnie współpracowaliśmy z organami ściągania


"PGE kieruje się zasadą: zero tolerancji dla korupcji i dlatego w sprawie śledztwa dotyczącego korupcji w Elektrowni Szczecin od wielu miesięcy aktywnie współpracowaliśmy z organami ściągania" - głosi komunikat wysłany przez służby prasowe PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Elektrownia Szczecin jest oddziałem jednej z jej spółek córek - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W piątek PGE Polska Grupa Energetyczna złożyła wniosek o ściganie zatrzymanych pracowników elektrowni oraz o uzyskanie statusu pokrzywdzonego.

"Na tym etapie nie jest możliwe oszacowanie możliwych strat. Skrupulatnie audytujemy procesy zakupowe w spółkach i oddziałach całej grupy. Audyty prowadzone w Elektrowni Szczecin wskazują, że do nieprawidłowości dochodziło tam od wielu lat" - czytamy w komunikacie.

Wstępne ustalenia śledczych wskazują na wielomilionowe szkody spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej.

(mn)