Bezpieczeństwo w regionie i współpraca dwustronna Polski i Stanów Zjednoczonych były tematami telefonicznej rozmowy premier Ewy Kopacz z wiceprezydentem USA. Joe Biden - jak podało Centrum Informacyjne Rządu - "potwierdził amerykańskie zaangażowanie w NATO i obecność w tej części Europy".

W komunikacie podano również, że Biden "dodał, że polskie przywództwo wzmocniło ‘kręgosłup’ Unii Europejskiej i NATO", i "zaznaczył, że wiarygodność Polski wynika także z dobrej sytuacji polskiej gospodarki".

Ewa Kopacz natomiast "podkreśliła, że zależy jej na utrzymaniu dynamiki rozwoju współpracy z USA w dziedzinie bezpieczeństwa, obrony i gospodarki". Zaznaczyła też, że "docenia fakt, że Stany Zjednoczone jednoznacznie potwierdziły zobowiązania dotyczące obrony sojuszniczej w ramach NATO".

Wiceprezydent USA złożył też Kopacz gratulacje w związku z powołaniem jej na urząd premiera.

Nowy rząd z Ewą Kopacz na czele został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w poniedziałek. We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów. 1 października Kopacz wygłosi natomiast expose i zwróci się do Sejmu o wyrażenie wotum zaufania jej rządowi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kopacz oficjalnie premierem. "To nie będzie łatwy okres"

(edbie)