Potężna akcja CBŚP i KAS. Funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę kokainy i rozbili grupę przestępczą. Doszło do zatrzymania 7 podejrzanych. Zabezpieczono niemal 2 tony kokainy, której wartość czarnorynkowa została wyceniona na ponad 2 miliardy złotych.

Szacowana wartość czarnorynkowa przechwyconego opium i kokainy to nawet 2,2 miliarda złotych. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa - narkotyki trafiły do Polski z Kolumbii. Próbę przemytu i produkcji narkotyków podjęła międzynarodowa grupa przestępcza. 

Morawiecki: To akcja na skalę europejską

To bardzo skuteczna akcja, która na skalę europejską zapobiegła próbie przemytu. Zostało włączonych w nią bardzo wielu funkcjonariuszy.  Zostały znalezione zapakowane worki, już ostemplowane stemplem kartelu narkotykowego, przygotowane do wysyłki. (...) Państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami. To dla mnie ogromny powód do dumy, że mamy służby śledcze działające na najwyższym europejskim, jeśli nie światowym poziomie. To przestępcy mają się bać sprawnego, silnego państwa, a nie obywatele mają się bać przestępców - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji poświęconej akcji wykrycia przemytu.

Udaremniliśmy największy przemyt w historii ostatnich wielu lat, co do wartości, to pewnie największy przemyt w historii co najmniej ostatnich 30 lat. Uratowaliśmy od łez, tragedii, od złamanych życiorysów i od śmierci nie tylko wielu Polaków, ale również wielu Europejczyków, ponieważ przemyt dotyczył około 2 mld zł wartości, a w tonach to około 2 ton kokainy, narkotyków, które były w specjalny sposób, poprzez specjalne mechanizmy przemytnicze, przemycane z Kolumbii. Udaremnione zostało to poprzez bardzo skuteczne działania Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji - dodał Morawiecki.

Międzynarodowe grupy przestępcze należą niestety do najlepiej zorganizowanych grup przestępczych, więc profesjonalizm pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji jest tym większy i tym bardziej mogę powiedzieć: możemy spać spokojnie, ponieważ państwo jest silne i sprawne wobec silnych i sprawnych przestępców i grup przestępczych, a wyrozumiałe wobec słabszych - mówił premier.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków działały na terenie województwa wielkopolskiego. Funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska po wielomiesięcznej obserwacji jej działań na terenie wielu województw rozbili grupę zajmującą się przemytem narkotyków na ogromną skalę.

To przede wszystkim ciężka praca analityczna administracji skarbowej - mówił podczas konferencji szef KAS Piotr Walczak.

Funkcjonariusze czekali na odpowiedni moment, aby jak najskuteczniej uderzyć w przemytników. "Ciężka praca KAS i CBŚP pozwoliła na jednoczesne przejęcie ogromnej ilości nielegalnego towaru w gdyńskiej bazie kontenerowej oraz zamknięcie fabryki kokainy i zlikwidowanie magazynu narkotykowego w województwie wielkopolskim" - podano w komunikacie.

Narkotyki ukryte w workach z kredą

Funkcjonariuszom KAS z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni pomógł również pies przeszkolony do wykrywania środków odurzających. Rewizja dwóch kontenerów zawierających oficjalnie kredę, które przypłynęły do Polski z Kolumbii, pozwoliła na wykrycie narkotyków. Do akcji wkroczyli policjanci CBŚP. Dokładne badania wykazały, że w części worków z kredą (w 74 na 1600) znajduje się 1850 kg wysokiej jakości kokainy.

Ilość zabezpieczonego narkotyku przekłada się na blisko 7,5 mln działek dilerskich. Ten narkotyk miał siać spustoszenie na terenie Unii Europejskiej - mówił szef Komendant Główny Polskiej Policji Jarosław Szymczyk.

Mundurowi z pomorskiej KAS oraz CBŚP wkroczyli następnie do kryjówki przestępców na terenie Wielkopolski, w której na ogromną skalę wytwarzano i rozprowadzano narkotyki, kompletnie zaskakując przemytników.

Na miejscu zabezpieczono dużą ilość sprzętu do produkcji nielegalnych substancji. Przejęto również m.in. 10 kg czystej kokainy, która miała trafić do Niemiec i ok. 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę - w fazie produkcji. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków.

Międzynarodowa współpraca funkcjonariuszy

Równocześnie w sprawę byli zaangażowani funkcjonariusze niemieckiej służby celnej i policji, którzy na terenie Niemiec zatrzymali jedną z osób biorących udział w tej samej grupie przestępczej i wykryli kolejne ilości narkotyków.

W wyniku akcji zatrzymano obywateli czterech obywateli Kolumbii, Irańczyka mieszkającego na terenie Niemiec i dwóch Polaków.

Jak ustalono obywatel Iranu przed zatrzymaniem mieszkał na terenie Niemiec. Tam, w jego mieszkaniu służby niemieckie znalazły 19,5 kilograma opium (heroina), kokainę, komplet fałszywych francuskich dokumentów ze zdjęciami zatrzymanego, wagi, telefony, pieniądze 4 tys. euro oraz różnego rodzaju notatki.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu oraz produkcji narkotyków w znacznej ilości. Tego typu przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 lat.