Od soboty 5 grudnia kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Pojawi się też możliwość korzystania z mPrawa Jazdy w aplikacji mObywatel.

Jak czytamy na stronach KPRM, zniesienie obowiązku wożenia tradycyjnego prawa jazdy nie oznacza konieczności zainstalowania jego wersji elektronicznej. Kierowca, który nie będzie miał przy sobie tego dokumentu ani w wersji tradycyjnej, ani elektronicznej, nie zostanie za to od soboty karany mandatem. 

Jak będą wyglądać kontrole drogowe po zniesieniu obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy? "W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach" - czytamy na stronie dawnego resortu cyfryzacji, który obecnie jest częścią KPRM. Przy wątpliwościach podczas kontroli uprawnień, przy kolizjach i innych zdarzeniach losowych kierowca będzie musiał podać tylko numer PESEL - mówi cytowany przez prawo.pl Karol Witkowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. 

Co ważne, zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy nie oznacza, że od tej pory te dokumenty będą wydawane wyłącznie w wersji cyfrowej. "mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy" - tłumaczy dział cyfryzacji w KPRM. 

Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zachęca wszystkich kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, aby sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy", żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, ponieważ jest to ważne w czasie kontroli drogowej. Zaleca sprawdzić literówki i terminy ważności dokumentu.

Jak skorzystać z mPrawa Jazdy?

Co powinni zrobić kierowcy, którzy od 5 grudnia będą chcieli skorzystać z mPrawa Jazdy? Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego i pobranie darmowej aplikacji mObywatel. Aktualizacja dot. prawa jazdy będzie w niej dostępna dopiero 5 grudnia. 

"Po pobraniu i uruchomieniu apki aktywuj w niej mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij "+" w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.  Jeśli masz już mTożsamość - wystarczy, że 5 grudnia dodasz mPrawo Jazdy (klikając "+" w oknie głównym aplikacji)" - czytamy na stronach KPRM.