Wszyscy zatrzymani w aferze korupcyjnej dotyczącej prywatyzacji LOT-u i Stoenu wyjdą na wolność za poręczeniem majątkowym. Wpłynęły już kaucje za pięciu podejrzanych, w tym za Gromosława C., byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa. Wynosiły one od pięciuset tysięcy do trzech milionów złotych. Podejrzani mają zakaz opuszczania kraju.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik katowickiej Prokuratury Apelacyjnej, prok. Leszek Goławski, na wpłatę poręczeń majątkowych dała czas do godz. 18. w czwartek. Gdyby do tej godziny pieniądze nie wpłynęły, do sądu zostałyby przesłane wnioski o warunkowy areszt. Podejrzani byliby aresztowani do czasu wpłaty poręczeń.

We wtorek na polecenie katowickich prokuratorów zatrzymano pięć osób - to funkcjonariusze publiczni i osoby, które z nimi współpracowały w związku z prywatyzacjami. Podejrzanym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowych, nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym i pranie pieniędzy.

W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w przypadku STOENU - 1,4 mln euro. Gromosław C. jest podejrzany o przyjęcie 1,4 mln euro w związku z prywatyzacją spółki STOEN oraz pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o kwotę ok. 600 tys. euro.