Ponad 15 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia dostały rodziny ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. Pieniądze zostały wypłacone po blisko 14 latach od tragedii.

79 osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego otrzymało odszkodowania o łącznej wysokości ponad 15 mln zł. Zgodnie z zawartą ugodą: małżonkowie, rodzice i dzieci ofiar katastrofy otrzymają po 200 tys. zł., a rodzeństwo po 50 tys. złotych.

Ugoda jest konsekwencją wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który w styczniu tego roku prawomocnie przesądził o odpowiedzialności Skarbu Państwa za katastrofę. 

Środki przekazane przez wojewodę śląskiego wypłacał poszkodowanym urząd miasta w Chorzowie.

Największa katastrofa budowlana w historii Polski

Do katastrofy hali MTK doszło w styczniu 2006 r. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski. Po zawaleniu się dachu hali zginęło 65 osób uczestniczących w targach gołębi pocztowych, a ponad 140 zostało rannych, w tym 26 doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Proces karny w sprawie katastrofy toczył się od maja 2009 r. i był jednym z największych w historii śląskiego wymiaru sprawiedliwości.