Sąd Najwyższy odrzucił dzisiaj wniosek o kasację wyroku dla Jana S., krakowskiego chirurga skazanego za korupcję - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Jan S. jako pierwszy w Polsce lekarz został prawomocnie skazany przez sąd na bezwzględne więzienie. Za kratkami ma spędzić dwa lata i 8 miesięcy.

Postanowienie Sądu Najwyższego oznacza przede wszystkim, że S. nie ma już więcej możliwości odwołania się od wyroku, który zapadł w 2016 roku.

Od tamtej pory 72-letni obecnie chirurg pozostaje na wolności: chce uniknąć kary twierdząc, że z powodu złego stanu zdrowia nie może iść do więzienia.

By możliwe było osadzenie go za kratkami, pozytywną opinię muszą wydać - po przebadaniu lekarza - biegli. Krakowski sąd przez kilka miesięcy nie mógł jednak znaleźć instytutu, który chciałby zająć się tą sprawą. Ostatecznie to Instytut Medycyny Sądowej w Bydgoszczy bada, czy Jan S. może trafić do więzienia. Na wydanie orzeczenia ma czas do lutego przyszłego roku.

Przypomnijmy: Jan S., krakowski chirurg dziecięcy, w ciągu 11 lat miał przyjąć od rodziców swych małych pacjentów łapówki na łączną kwotę 15 tysięcy złotych.


(e)