"Polska musi być jedna i źródeł postępu, źródeł nowoczesności musi szukać u siebie, wewnątrz, w energii naszego narodu, jego odmienności, tożsamości, oryginalności" – stwierdził Jarosław Kaczyński, przemawiając przez Krzyżem Katyńskim w Krakowie. "Jesteśmy wielkim europejskim narodem i musimy pamiętać, że nie tylko nic o nas bez nas, ale także to wszystko, co ma o nas stanowić, musi wyrastać z polskich źródeł" - dodał.

Kaczyński mówił, że choć różnice między poszczególnymi regionami naszego kraju są bogactwem, to w żadnym wypadku nie mogą prowadzić do dzielenia Polaków. Polacy we wszystkich miejscach, gdzie mieszkają, muszą mieć równie szanse; trzeba odrzucić wszelkiego rodzaju koncepcje, które prowadzą do różnicowania Polaków - przekonywał. Dodał, że przed 95 laty odzyskaliśmy niepodległość i zbudowaliśmy duże, niepodległe państwo tylko dlatego, że byliśmy jednością, że równe regiony, różne grupy społeczne połączyły się we wspólnym wysiłku. Ci, którzy chcą, by Polacy byli narodem zatomizowanym, bez swojej tożsamości, by każdy myślał tylko o sobie, ewentualnie najbliższym sobie środowisku, szkodzą narodowi, szkodzą Polsce - ocenił prezes PiS.

Kaczyński przywołując wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. przypomniał, iż kraj był wtedy podzielony, a te podziały były niekiedy głębokie, "ale jednak nic nie przeszkodziło jedności, nic nie przeszkodziło temu, by Polska stała się jednym unitarnym państwem".

Nowoczesną, demokratyczną Polskę, która szybko się zmieniała i modernizowała, tworzyli Polacy - źródłem było to co polskie, to co nas łączy, to co stanowi o naszej tożsamości - zaznaczył.