Trzeba pamiętać, że (11 listopada) to jest święto polskiej niepodległości, suwerenności. Dzisiaj mamy powód, żeby się nad tą suwerennością i niepodległością mocno zastanawiać. To, co się dzieje w polskiej polityce zagranicznej, może budzić tutaj daleko idący niepokój - oświadczył Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla partyjnego portalu myPiS.pl. Dodał, że w Polsce trzeba dużo zmienić, "a przede wszystkim trzeba zmienić władzę".

Gdybym był premierem, zmieniłbym ministra finansów, gdybym był parlamentem, to bym zmienił premiera, gdybym był narodem, to bym zmienił parlament. Tak powiedział pewien profesor, który jest odległy od nas politycznie, ale trzeba sobie jasno powiedzieć - ma 100 procent racji - mówił w wywiadzie szef PiS.

Odnosząc się do polskiej polityki zagranicznej, dodał, że trzeba odrzucić myślenie: jesteśmy małym narodem, nic nie możemy, musimy się wszystkim podporządkowywać, nic w Polsce nie może dobrze wychodzić.

Młodym Polakom Jarosław Kaczyński radził, by nie wstydzili się polskości i tego, kim są, ale "szukali powodów do dumy z polskości".

Szef PiS opowiadał w wywiadzie o świętowaniu Święta Niepodległości w czasach PRL-u, gdy nie było ono uznawane. Mówił m.in. o rozbijanych przez milicję demonstracjach. Później dodał, że w latach 90. był jeszcze obyczaj obchodzenia tego święta jakby też nieoficjalnie. Msza święta w Świętym Krzyżu i później marsz pod Grób Nieznanego Żołnierza. To był kilkutysięczny pochód. Tam przemówienia. (...) Tę tradycję warto przypomnieć. Odniósł się też do nadchodzących uroczystości: Późniejsze święta były bardziej świętami państwowymi. (...) Teraz mamy przed sobą nowe wydarzenie, po tragedii smoleńskiej - udział prezydenta Komorowskiego. Nie wiem, jak będzie to wyglądało.

Na zakończenie wywiadu Jarosław Kaczyński zaprosił wszystkich do odwiedzania portalu myPiS.pl. Żyjemy dzisiaj w świecie wielkiej manipulacji. Władza kontroluje właściwie wszystkie media. Wielu dziennikarzy zrezygnowało ze swojej misji, właściwie jest funkcjonariuszami reżimu, nie dziennikarzami, i to świeże powietrze jest potrzebne - stwierdził.