Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. nieopublikowania w terminie ustawy dokonującej zmian w zakresie podatków dochodowych - poinformował rzecznik prasowy prokuratury Przemysław Nowak. Chodzi o ustawę, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę. Jak podał Nowak, śledztwo wdrożono z urzędu.

Sprawa dotyczy podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych między 17 a 30 września poprzez nieopublikowanie tekstu ustawy w Dzienniku Ustaw do końca września 2014 roku. Chodzi o przepisy z 29 sierpnia, które dotyczyły podatków zagranicznych spółek kontrolowanych.

Przez nieopublikowanie ustawy w terminie przepisy podatkowe mogły wejść w życie nie z początkiem 2015 roku, ale rok później. Parlament w ekspresowym trybie uchwalił jednak poprawkę skracającą vacatio legis ustawy, a prezydent ją podpisał i przepisy będą obowiązywały już od przyszłego roku.

Śledczy podejrzewają, że mogło dojść do niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych z Ministerstwa Finansów i Rządowego Centrum Legislacji. Przestępstwo ma - według nich - polegać na tym, że urzędnicy niewłaściwie nadzorowali przebieg procesu legislacyjnego, a także nieprawidłowo określili termin opublikowania ustawy. W postanowieniu o wszczęciu śledztwa napisano, że działania te zaszkodziły interesowi publicznemu.

Według ekspertów, roczna zwłoka w wejściu ustawy w życie mogłaby kosztować Skarb Państwa nawet 3 miliardy złotych.

Dymisja w resorcie finansów, kary w RCL

Zgodnie z ustawą, zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych. Ustawa została podpisana 17 września, a Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero 3 października.

Po ujawnieniu tych faktów premier Ewa Kopacz zleciła szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Kontrolerzy negatywnie ocenili skuteczność i rzetelność działań Ministerstwa Finansów w związku z publikacją ustawy.

Zgodnie z wynikami kontroli KPRM, ustawa została opublikowana z opóźnieniem, ponieważ RCL nieprawidłowo ustaliło termin jej ogłoszenia. Odpowiedzialność za to - jak ocenili kontrolerzy - ponoszą szef i zastępca szefa departamentu dzienników urzędowych i systemów informacyjnych RCL, którzy analizowali ustawę, ale nie ustalili przyspieszonego trybu prac.

W Ministerstwie Finansów ze stanowiska odwołany został zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych. W RCL szef departamentu dzienników urzędowych otrzymał upomnienie. Ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.

(edbie)