Krakowska policja wszczęła dochodzenie ws. mobbingu w Stowarzyszeniu Wiosna. Przesłuchany został pierwszy świadek. "Śledczy przekazali materiały w sprawie stowarzyszenia Komendzie Miejskiej Policji. Komenda wszczęła dochodzenie ws. uporczywego naruszenia praw pracowniczych" - powiedział Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Na razie formalnie policja przesłuchała jednego świadka. Kolejni, są to przede wszystkim pokrzywdzeni, są i będą przesłuchiwani.

Stowarzyszenie Wiosna powstało w 2001 roku. Jego współzałożycielem jest ks. Jacek Stryczek, który był też prezesem zarządu stowarzyszenia.

We wrześniu portal Onet.pl opisał historię 21 osób, które opowiedziały, jak pracuje się w Stowarzyszeniu Wiosna. Twierdzą oni, że padli ofiarą swojego przełożonego, co doprowadziło część z nich na skraj wytrzymałości psychicznej.

Wkrótce potem ks. Jacek Stryczek zrezygnował z funkcji prezesa. Prawdopodobnie dziś walne zgromadzenie stowarzyszenia przyjmie jego rezygnację i ogłosi nazwisko nowego prezesa.

Sam ksiądz Stryczek na swoim profilu na Facebooku opublikował oświadczenie, w którym poinformował, że oddaje się do dyspozycji walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Wiosna  "uznając powagę sytuacji". 

"Dobro Szlachetnej Paczki jest dla mnie najważniejsze i nie chcę, by jakiekolwiek kwestie zagroziły toczącym się projektom, a przede wszystkim - niesieniu pomocy tysiącom potrzebujących" - napisał.

(ug)