Mężczyźni podczas wykonywania hymnu powinni zdjąć nakrycia głowy, a flaga nigdy nie może dotknąć ziemi - m.in. takie wskazówki znajdują się w miniprzewodniku wydanym przez MSWiA. Poradnik ma być rozdawany kibicom przed piłkarskim meczem Polska-Urugwaj.

Mężczyźni podczas wykonywania hymnu powinni zdjąć nakrycia głowy, a flaga nigdy nie może dotknąć ziemi - m.in. takie wskazówki znajdują się w miniprzewodniku wydanym przez MSWiA. Poradnik ma być rozdawany kibicom przed piłkarskim meczem Polska-Urugwaj.
Kibice reprezentacji Polski /Bartłomiej Zborowski /PAP

Jak poinformowało MSWiA, miniprzewodnik został opracowany z okazji Święta Niepodległości. Zawiera najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Publikacja "promująca szacunek dla flagi i hymnu RP" ma być rozdawana kibicom w piątek przed meczem piłkarskiej reprezentacji Polski na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Najważniejsze wskazówki będą wyświetlane na telebimach

Ministerstwo zaznaczyło, że najważniejsze wskazówki dotyczące hymnu i flagi zostaną wyświetlone na telebimach stadionu Narodowego. Podobne informacje mają zostać przekazane kibicom za pośrednictwem mediów społecznościowych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Z poradnika dowiemy się m.in., że flaga lub banner w barwach narodowych eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne kolory, nie mogą być pomięte lub postrzępione. Podkreślono, że flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć. Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków - przypomniano.

Nazwa miejscowości na fladze?

Wieczorem mecz Polska-Urugwaj. Zabraknie ważnych zawodników

​Dzisiejszy towarzyski mecz Polski z Urugwajem w Warszawie, pod nieobecność kilku gwiazd obu drużyn, m.in. Roberta Lewandowskiego i Luisa Suareza, będzie sprawdzianem kilku nowych piłkarzy i rozwiązań. To również oficjalne pożegnanie z reprezentacją bramkarza Artura Boruca. czytaj więcej

Miniprzewodnik odnosi się także do zwyczaju umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości. Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8 - zaznaczono.

W poradniku MSWiA przypomniano również, jak się zachowywać podczas wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek. Mężczyźni w ubraniach cywilnych zdejmują nakrycia głowy. Wskazane jest wykonywanie pełnej wersji hymnu, zawsze gdy okoliczności na to pozwalają (np. nie krępują nas ograniczenia wynikające z protokołu dyplomatycznego) - napisano.

Najczęstsze błędy podczas śpiewania hymnu

Miniprzewodnik przypomina również o najczęstszych błędach, jakie popełnia się podczas śpiewania hymnu. Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd w wersie "kiedy my żyjemy", słowo "kiedy" zaczęto zastępować słowem "póki" - zauważono.

W kolejnej zwrotce Pieśni Legionów Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki. Błąd występuje w rękopisie Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Błędem jest też śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu "wrócił się/ rzucił się/ rzucim się przez morze". W treści naszego hymnu ten wers brzmi: "wrócim się przez morze". Podobnie jak hetman, Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba - wyjaśniono.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. "Biało-Czerwona" i "Hymn Polski". Opracowania w pełnej wersji są dostępne na stronie internetowej ministerstwa.

Ministerstwo opublikowało także spot telewizyjny, który wyjaśnia jak czcić barwy narodowe:


(ł)