W Hiszpanii w krwawych zamachach zorganizowanych przez ETA zginęło już ok. 850 osób. W dzisiejszym ataku śmierć poniosło ponad 170. Ostatnio informacje o krwawych zamachach nadchodziły z Rosji. Tam tradycyjnie o ich przygotowanie oskarża się czeczenskich partyzantów.

Rosjanie wprawdzie nie żyją w ciągłym strachu, ale bardzo nerwowo reagują na widok ludzi o czeczeńskim wyglądzie. Nic dziwnego, wszystkie zamachy ostatnich lat zostały dokonane przez separatystów z Czeczenii.

Zaledwie przed miesiącem w moskiewskim metrze wybuchła bomba - zginęło ponad 40 osób. Wcześniej, na początku grudnia dokonano dwóch zamachów. Ataki były związane z wyborami do Dumy. Wybuch w pociągu na południu Rosji zabił ponad 50 osób, 6 zginęło w wyniku eksplozji tuż obok Kremla.

Największą akcją czeczenskich terrorystów był zamach na teatr na Dubrowce. Podczas odbijania zakładników zginęło 130 osób i 40 terrorystów. Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi milicja i służby specjalne zostały postawione w stan najwyższej gotowości, gdyż władze obawiają się kolejnych zamachów.

22:25