„Banki nie podnoszą opłat, na pewno je korygują” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, w odpowiedzi na pytania słuchaczy, minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk. „Banki miały zyski ponad 16 mld zł i myślę, że częścią zysków się podzielą. Wiem, że czasami ktoś wykorzystuje zmianę ustaw jako pretekst do różnych korekt, ale rynek to wyrówna” – dodaje Kowalczyk.

Kiedy uszczelnienie systemu VAT? Chciałbym, żeby ta ustawa pojawiła się w pierwszym półroczu. Pierwsze efekty powinny być w drugim półroczu. Cały efekt będzie widoczny dopiero w 2017 roku – odpowiada minister. Dodaje, że to bardzo skomplikowana ustawa. Wprowadzenie tak dokładnych rozwiązań wymaga dokładnej pracy, dlatego ministerstwo nie jest jeszcze gotowe. Podatek od sklepów jest znacznie prostszy – uważa gość RMF FM.
 
Henryk Kowalczyk pytany o pomoc dla rolników odpowiada: „Już jest uruchamiana”. To pomoc, która będzie częściowo z funduszy UE, częściowo z budżetu – zapowiada. Dodaje, że rząd przeznacza na tę pomoc około 250 mln zł. To będzie dopłata do litra mleka sprzedanego w roku 2015 i do kilograma trzody. Nie jest to pomoc, która zadowoliłaby w pełni rolników, ale jest to niewielka część rekompensaty za utracone dochody – tłumaczy gość Kontrwywiadu.
 
Kwota wolna od podatku będzie zwiększona od 2017 roku. Jest stosowny projekt prezydencki. Mamy na to czas do końca listopada – mówi minister w kancelarii premiera. Chcemy to zrobić wspólnie z analizą skutków dla samorządów i NFZ. Jeśli to kompleksowo zrobimy, to będzie podniesienie kwoty wolnej – komentuje. Jak przejdą te najpilniejsze ustawy, to się zajmiemy kwotą – deklaruje Kowalczyk.
 
Henryk Kowalczyk odpowiada również na pytania o: obniżony rating, PiS, podatek obrotowy i wiek emerytalny.

Tak Henryk Kowalczyk odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM.

(mpw)