GOPR-owcy ewakuowali z gór harcerzy, którzy utknęli w rejonie Wierchu nad Kamieniem w Beskidzie Sądeckim. Zostali bezpiecznie sprowadzeni do schroniska na Hali Łabowskiej.

Do akcji ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ruszyli w środę po godzinie 17:00. Zostali wezwani poprzez aplikację "Ratunek".

W rejonie Wierchu nad Kamieniem w Paśmie Jaworzyny Krynickiej pomocy potrzebowała grupa harcerzy z opiekunką.

Nie poradzili sobie z trudami zimowej wędrówki po górach i utknęli na zasypanym kilkudziesięciocentymetrową warstwą śniegu szlaku.

Nie mogli kontynuować wyprawy, byli przemęczeni i wystraszeni - relacjonują ratownicy na Facebooku, zamieszczając pod postem zdjęcia z akcji.

Ratownicy dotarli do grupy quadami wyposażonymi w gąsienice, a następnie bezpiecznie sprowadzili sześciu harcerzy i ich opiekunów do schroniska na Hali Łabowskiej.

Akcja ratownicza zakończyła się w po godz. 21:00. 

Goprowcy raz jeszcze apelują o rozwagę i pokorę dla gór. Jak mówi naczelnik Grupy Krynickiej GOPR Michał Słaboń, warunki w górach są trudne. W wyższych partiach leży blisko pół metra świeżego śniegu i jeszcze go dosypywało.

Beskidzkie szlaki, które latem wydają się łatwe i można po nich poruszać się w miarę szybko i sprawnie, w zimie są znacznie bardziej wymagające i czasami ich przejście zajmuje o wiele więcej czasu.