​Watykan zlecił dochodzenie ws. biskupa Tadeusza Rakoczego w związku z tuszowaniem pedofilii w Kościele - informuje "Gazeta Wyborcza". Doniesienia złożono także na innych hierarchów.

Watykan zlecił przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zaniedbań, których kilkanaście lat temu miał dopuścić się bp Tadeusz Rakoczy. Dziś biskup ma 82 lata i jest na emeryturze.

Jak podaje Piotr Żytnicki, autor publikacji w "Gazecie Wyborczej", gdy Rakoczy kierował diecezją bielsko-żywiecką do kurii zgłosił się były ministrant, który był molestowany w dzieciństwie przez księdza. Rakoczy spotkał się z nim dwa razy, wysłuchał ofiarę, ale nie podjął żadnych działań.

Bierność Rakoczego miała jednak konsekwencje. Ksiądz pedofil, który skrzywdził chłopca, wkrótce wykorzystał kolejne dziecko. Zareagował na to dopiero następca Rakoczego - bp Roman Pindel. Zlecił on dochodzenie.

Obecnie trwa zbieranie dowodów ws. Rakoczego - dochodzenie zlecono metropolicie krakowskiemu arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Jego wysłannik przesłuchał już ofiarę księdza pedofila.

"GW" wskazuje, że do Watykanu spływają także kolejne zawiadomienia, m.in. z diecezji kaliskiej oraz z Radomia.

O pedofilii w Kościele w Polsce w ostatnich latach zrobiło się głośno po dwóch filmach dokumentalnych braci Sekielskich. Kilka tygodni po wyjściu "Zabawy w chowanego" w maju - w którym ujawniono, że biskup Edward Janiak przez trzy lata chronił księdza pedofila z Pleszewa - abp Wojciech Polak zawiadomił o sytuacji Watykan. Zbieranie dowodów ws. biskupa Janiaka prowadzi metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

Oświadczenie diecezji bielsko-żywieckiej w sprawie bpa Rakoczego

"Diecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczących rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej" - zaznaczono w oświadczeniu kurii.

Poinformowano, że kuria diecezjalna "wie o tym, że ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego. Zwrócono jednocześnie uwagę, że "postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita".

"Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej" - zaznaczono.

Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel poprosił w oświadczeniu, aby "mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy" zgłaszać wszelkich ewentualne nadużycia do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.