Place zabaw dla dzieci, gry i ćwiczenia na wolnym powietrzu, leniuchowanie na leżakach i ekologiczne jedzenie z food trucków… tak wyglądają Pikniki Krakowskie, na które miasto zaprasza tego lata mieszkańców! "W Krakowie przed wojną była tradycja takich pikników. Teraz chcemy do niej wrócić" - wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski. W sobotę mieszkańcy Krakowa spotkali się na wspólnym wypoczynku w parku Bednarskiego, a w niedzielę nad Zalewem Nowohuckim.

Tak krakowianie piknikowali 1 lipca w parku Bednarskiego /Bogusław Świerzowski/Krakow.PL /

Pikniki Krakowskie to element większego projektu: "Zatrać się w zieleni". W każdą sobotę i niedzielę przez cały lipiec, sierpień i wrzesień miasto zaprasza krakowian do wspólnego piknikowania w którymś z pięciu miejskich parków.

Na Pikniku (każdy rozpoczyna się o 10:00 i trwa do 16:00) można dobrze i ekologicznie zjeść, pobawić się i poruszać.

Mniej więcej 30 procent czasu w trakcie tych Pikników chcemy poświęcić na jedzenie, a aż 70 procent na aktywności fizyczne. Będzie można ćwiczyć jogę, ćwiczyć razem z wózkami, bo będą zajęcia dla mam - i dla ojców oczywiście także, będzie można ćwiczyć fitness, uczyć się jeździć na deskorolce - zapowiadał w rozmowie z RMF FM rzecznik Krakowskiego Biura Festiwalowego Michał Zalewski.

Na Pikniku można również po prostu odpocząć - w strefie relaksu z leżakami i kocami.

Akcja wystartowała pierwszy weekend lipca - zobaczcie, jak krakowianie bawili się w parku Bednarskiego!

W drugą sobotę lipca w parku Bednarskiego również nie zabrakło osób zainteresowanych wypoczynkiem w miłej atmosferze. 

We wszystkie lipcowe soboty Pikniki organizowane są w parku Bednarskiego, a w niedziele - nad Zalewem Nowohuckim.

W sierpniu Pikniki sobotnie gościć będą nadal w parku Bednarskiego, a niedzielne przeniosą się do parku Decjusza.

We wrześniu natomiast w soboty piknikowanie odbywać się będzie na Plantach, zaś w niedziele - w parku Kościuszki.

"Zatrać się w zieleni" na trzy sposoby!

"Zatrać się w zieleni" to propozycja Krakowa dla mieszkańców, którzy lato spędzają w mieście. Poza Piknikami projekt obejmuje akcję "Ćwicz w zieleni", czyli bezpłatne zajęcia fitness na świeżym powietrzu, i "Parkobus w zieleni", który będzie kursował na wyznaczonych trasach i podwoził mieszkańców z jednej części Krakowa do parku na drugim końcu miasta!


(e)