Polski Senat będzie całkowicie otwarty na współpracę z Parlamentem Europejskim - zapowiedział w Brukseli marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przewodniczącym PE Davidem Sassolim. Podkreślił, że obu polityków łączą wspólne wartości.

Z kolei szef PE podkreślał, że z Grodzkim ma wspólne priorytety; m.in. wzmocnienie systemów demokratycznych, zwłaszcza demokracji w Europie, "umieszczając w centrum siłę naszych parlamentów".

Ta wizyta jest wizytą otwarcia i zadeklarowałem, że polski Senat będzie całkowicie otwarty na współpracę z PE - powiedział Grodzki.

Poinformował, że z szefem PE rozmawiał m.in. na temat zmian klimatycznych. Grodzki zauważył, że problemy dotyczące zanieczyszczenia środowiska i związanych z nimi zmian klimatu nie są łatwe do rozwiązania. Zastrzegł jednocześnie, że podejmowane przez instytucje europejskie działania idą we właściwym kierunku.

Mówiliśmy też o budżecie europejskim, który jest zawsze trudny w momencie narodzin, ale zwykle na końcu każdy znajdzie w nim coś satysfakcjonującego. Wyraziłem nadzieję, że nasi polscy przedstawiciele odegrają sporą rolę w konstruowaniu wspólnego budżetu - przekazał marszałek.

Wspólny język w odniesieniu do kwestii praworządności

Grodzki wyraził też zadowolenie z tego, że "natychmiast z szefem PE znaleźli wspólny język w odniesieniu do wartości". Jak podkreślił, są to "praworządność, przyzwoitość, przestrzeganie reguł prawnych i konieczność utrzymania i rozszerzania wspólnoty europejskiej".

Jak relacjonował marszałek, podczas rozmowy z Sassolim pojawił się też temat wyrównywaniem szans między północą a południem Europy, szczególnie w odniesieniu do problemu uchodźców. Dodał, że rozmowa dotyczyła także problemu ochrony zdrowia, szczególnie profilaktyki chorób.

Grodzki poinformował ponadto, że zaprosił szefa PE do odwiedzenia polskiego Senatu.

To było spotkanie bardzo przyjemne, konstruktywne. Mamy wspólne priorytety, by wzmocnić nasze systemy demokratyczne, zwłaszcza demokrację w Europie, umieszczając w centrum siłę naszych parlamentów. W Europie dyskutuje się o procesie reform i bardzo ważny będzie udział parlamentów krajowych w tym procesie - powiedział szef PE.

Wśród tematów rozmów Sassoli wymienił początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, plan budżetu UE, a także sprawy "Zielonego Ładu, które są priorytetowe i mogą pozwolić krajom takim jak Polska kontynuować marsz ku równowadze i standardom dotyczącym kwestii uzależnienia od węgla".

Europarlamentarzyści PiS nie wzięli udziału w spotkaniu

Po tych rozmowach marszałek Senatu spotkał się z polskimi europarlamentarzystami. Nie wzięli w nim udziału, choć byli na nie zaproszeni, parlamentarzyści PiS.

Po spotkaniu Grodzki podkreślił, że chciałby, aby polscy posłowie do PE działali wspólnie na rzecz polskich spraw w Europie. Zaznaczył, że jego drzwi są zawsze otwarte dla wszystkich europarlamentarzystów, niezależnie od partii, z której są. Zapewnił, że Senat jest gotów do współpracy z nimi na rzecz dobra Polski.