Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstą mgłą w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim. W tych regionach kierowcy powinni zachować na drogach szczególną ostrożność.

Według prognoz IMGW od godzin nocnych występują mgły, w których widzialność utrzymuje się poniżej 200 m, a ze względu na ujemną temperaturę mgły mogą marznąć. Będzie bardzo ślisko! Zjawisko w takiej postaci może potrwać do godzin popołudniowych.

IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

W ciągu dnia w całym kraju dodatnia temperatura

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 3 st.C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, około 5 st.C w centrum, do 10 st.C na zachodzie. Wiatr słaby, wzmagający się po południu do umiarkowanego i porywistego, nad morzem okresami dość silny, południowo-wschodni i południowy. W Karpatach i w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie wzrastające do dużego. Nad ranem na krańcach zachodnich Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego słabe opady deszczu. Lokalnie na południu w dolinie Wisły mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od -2 st.C na południu i w kotlinach sudeckich, około 1 st.C w centrum, do 2 st.C nad morzem i na północnym zachodzie; na Pogórzu Karpackim i Podhalu temperatura od -6 st.C do -3 st.C, a lokalnie w kotlinach karpackich spadek temperatury do -9 st.C.

W sobotę gęste mgły i opady deszczu

W sobotę na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze od zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia opadów deszczu. W godzinach porannych na południu w dolinie Wisły zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura maksymalna od 3 st.C na Suwalszczyźnie i w kotlinach sudeckich do 7 st.C na Pomorzu Zachodnim i w rejonie Przemyśla. Wiatr umiarkowany, gdzieniegdzie na zachodzie i Pomorzu dość silny oraz porywisty, południowo-zachodni i południowy. W Karpatach porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 90 km/h.