Dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinspektor Tomasz Miłkowski od środy obejmie stanowisko szefa BOR - poinformowała premier Beata Szydło.

Dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinspektor Tomasz Miłkowski od środy obejmie stanowisko szefa BOR - poinformowała premier Beata Szydło.
Nowo powołany szef Biura Ochrony Rządu nadinspektor Tomasz Miłkowski /Paweł Supernak /PAP

Pracujemy w tej chwili w rządzie nad zmianami dotyczącymi BOR. Dziś chcemy przedstawić człowieka, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie tych zmian - powiedziała premier Szydło na konferencji prasowej.

Chcemy stworzyć służbę skuteczną, profesjonalną. Nie boimy się wprowadzania zmian w Biurze Ochrony Rządu - oświadczyła premier - Chcemy, aby to była służba, w której będą pracowali dobrze wynagradzani, wyposażeni, wyszkoleni funkcjonariusze, która będzie pełniła ochronę najróżniejszych osób w państwie, budynków rządowych.

Myślę, że czas w Polsce skończyć z pewną hipokryzją, ponieważ do tej pory żaden rząd nie odważył się, a na pewno nie robili tego nasi poprzednicy, ażeby wprowadzić zmiany, unowocześnić Biuro Ochrony Rządu. My się tego nie boimy - dodała.


Miłkowski: Osoby służące w formacji nie mają powodów do obaw

To jest czas na dokonanie pewnych zmian, korekt i przebudowy Biura Ochrony Rządu, ale ludzie, którzy służą w formacji, nie mają powodów do obaw - zapewnił nowy szef formacji.

Ludzie, którzy w niej służą, jestem tego pewien i przekonany, nie mają powodów do obaw. To jest formacja, która musi być przebudowana, to prawda. Natomiast będziemy szukali nowych formuł, korekt pewnych dotychczasowych działań - zapowiedział.

Dodał, że największym jego sukcesem byłoby to, gdyby za jakiś czas ani jego osoba, ani funkcjonariusze, którymi od jutra formalnie będzie kierować, "nie pojawiali się w reportażach, audycjach". 

Błaszczak: Mam nadzieję, że ustawa ws. nowej formacji w miejsce BOR - przed wakacjami

Mamy nadzieję, że ustawa powołująca nową formację w miejsce Biura Ochrony Rządu zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed wakacjami - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podkreślił, że nowy szef BOR Tomasz Miłkowski ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, by stworzyć podstawy organizacyjne nowej formacji, która zastąpi BOR.

Chciałbym zaznaczyć, że będzie to nowa formacja, że nie chodzi nam o włączenie tej formacji do polskiej policji. To będzie osobna nowa formacja. Na temat ustawy, która będzie regulowała te działania powiemy w stosownym czasie, przedstawimy na konferencji prasowej projekt ustawy, mamy nadzieję, że ta ustawa zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed okresem wakacyjnym - powiedział Błaszczak.

28 stycznia szefowa rządu poinformowała, że szef BOR gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany ze stanowiska szefa Biura. Jak mówiła, generał poprosił o zwolnienie z służby i przejście emeryturę "ze względu na stan zdrowia". P.o. szefa BOR był wiceszef BOR płk Tomasz Kędzierski.


(j.)