Prawie 5 tys. osób pobiegło w Krakowie „Dla małych serc”. Charytatywny Półmaraton Marzanny odbył się po raz 16, a Krakowski bieg z Dystansem po raz 5. Dochód z zawodów zostanie przeznaczony na leczenie małych pacjentów kardiologicznych.

Tak jak w latach ubiegłych przed rozpoczęciem zawodów biegacze symbolicznie pożegnali zimę topiąc marzannę w rzece Rudawie. Zainaugurowali tym samym sezon biegowy w Krakowie.

W tym roku padł rekord frekwencyjny. W obu biegach wzięło udział prawie 5 tys. osób - powiedział maratończyk Paweł Żyła, koordynator biegów organizowanych przez KKB "Dystans". Jego zdaniem na wysoką liczbę uczestników wpływ miała m.in. pogoda. Poprzedni rekord frekwencyjny to ok. 4 tys. biegaczy.

Cały dochód zawodów jest przekazywany Fundacji Schola Cordis. Organizacja została założona przez znanego kardiochirurga dziecięcego prof. Janusza Skalskiego. Pomaga ona dzieciom chorym na serce - pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Środki zebrane dzięki biegom pozwalają m.in. na zakup sprzętu medycznego, ratującego życie najmłodszym.

Biegaczom co roku dziękuje prof. Skalski, który podkreśla, że zdrowie dzieci jest najważniejsze i że liczy się każdy grosz, który może pomóc w leczeniu małych serc.

Uczestnicy zawodów mówią, że dla takiego celu warto biec. Świadomość, że coś, co mi sprawia przyjemność może uratować komuś życie, jest wystarczającą motywacją do tego, aby uczestniczyć w Półmaratonie Marzanny -mówi jedna z uczestniczek biegu Agnieszka. Nieważny jest wynik, nieważna pogoda, ważne że jesteśmy razem - zauważa biegacz Adam.

Jeszcze pięć lat temu KKB "Dystans" organizował na powitanie wiosny tylko Półmaraton Marzanny. Od 2015 r. obok Półmaratony Marzanny odbywa się Krakowski bieg z Dystansem, od tego też czasu dochód z obu imprez trafia na leczenie dzieci chorych na serce. Oba biegi są organizowane pod hasłem "Dla małych serc". Od 2015 r. dochód zebrany z biegów dla najmłodszych pacjentów wyniósł ponad pół mln zł.

Trasa Półmaratonu Marzanny rozpoczyna się na krakowskich Błoniach, prowadzi przez Zwierzyniec, Bulwary Wiślane, kończy się na Błoniach. Szlak Krakowskiego biegu z Dystansem liczy 10 km, rozpoczyna się na bulwarze Czerwieńskim, kończy na Błoniach przy Skale, czyli w tym samym miejscu, gdzie metę ma Półmaraton Marzanny.