Na południu Polski sypnęło śniegiem. Kierowcy dzwonią na Gorącą Linię RMF FM i skarżą się na warunki jazdy w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w Łódźkiem. Trasy są białe i śliskie. Docierają do nas informacje o pierwszych utrudnieniach.

11:40 Utrudnienie na krajowej "jedynce" na wysokości m. Truszczanek odc. Radomsko - Piotrków Tryb. Doszło tam do kolizji dwóch samochodów osobowych i dwóch samochodów ciężarowych. Zablokowany jeden pas ruchu w kier. Warszawy.

10:52 Dwie osoby ranne, 5 rozbitych aut, zerwana trakcja energetyczna oraz uszkodzony budynek restauracji. To skutki karambolu, do jakiego doszło w Ochabach w Śląskiem. Śmieciarka wjechała tam na czerwonym świetle na skrzyżowanie. Trasa numer 81 jest zablokowana.

Utrudnienia także na drodze numer 86. To już wjazd na Śląsk od Warszawy. Z powodu 4 różnych kolizji samochody stoją w gigantycznym korku od Sosnowca aż do Katowic.

10:13 Uwaga kierowcy na Lubelszczyźnie - zablokowana jest krajowa siedemnastka w Izbicy koło Krasnegostawu. Ciężarówki nie poradziły tam sobie z pokonaniem oblodzonego podjazdu. Wyznaczono objazd dla aut osobowych - cięższe pojazdy muszą czekać.

10:08 Trudne warunki na stołecznych drogach. Doszło już do 2 wypadków i ponad 20 stłuczek. Na Wale Miedzeszyńskim zderzył się autobus i trzy samochody osobowe. Jedna osoba została ranna. Do szpitala trafiło też dziecko potrącone przy ul. Witebskiej. Od rana w Warszawie pada śnieg. Drogi są białe. Na ulice wyjechało 170 pługosolarek.

9:30 Ruch wahadłowy został wprowadzony na krajowej "44" Skawina-Zator w Małopolsce. W miejscowości Półwieś z rowu wyciągana jest ciężarówka. Tiry mają problemy także na podkarpackim odcinku krajowej "9". Kierowcy informują nas o śliskich podjazdach w okolicach Nowej Dęby.

7:58 Utrudnienie na drodze krajowej 24, w miejscowości Pniewy-Skwierzyna w województwie wielkopolskim samochód ciężarowy zderzył się z busem. Ranne zostały 2 osoby. Policja kieruje ruchem.

7:52 Kłopoty z wjazdem na Śląsk od strony Warszawy. W Będzinie na trasie numer 86 zepsuta ciężarówka blokuje skrzyżowanie w pobliżu centrum handlowego. Tir zajmuje jeden pas ruchu. Korek na pasie od Warszawy do Katowic jest coraz większy.

7:28 W Skawinie w Małopolsce doszło do wypadku. Na ul. Mickiewicza koło mostu ruchem kieruję straż pożarna.

7:05 Utrudnienie na drodze krajowej 42 odc. Skarżysko Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski. W Starachowicach na skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Wyszyńskiego bus zderzył się z samochodem ciężarowym. Ranne zostały 2 osoby. Wprowadzono ruch wahadłowy. Tak może być nawet przez 3 godziny.

6:51 Po wypadku zablokowana jest krajowa "77" w Nowej Sarzynie niedaleko Leżajska na Podkarpaciu. Na śliskiej drodze zderzyły się dwa auta, dwie osoby zostały ranne. Kierowcy muszą także uważać na drogach prowadzących do małopolskiego Olkusza i Krzeszowic.

6:43 Krajowa "jedynka" między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową jest biała i bardzo śliska. Pod śniegiem jest lód.

6:30 Ciężarówki blokują przejazd na autostradzie A4 w kierunku Rzeszowa. Kierowcy utknęli w miejscowości Parkosz. Jedno lodowisko - mówią nam. 

Dostajemy sygnały, że nieodśnieżona jest także autostrada A2. Na brak pługopiaskarek skarżą się kierowcy jadący do Poznania od strony Warszawy.

6:05 Jadę trasą z Niska w stronę Jarosławia, na rondzie w Leżajsku przejazd blokują tiry -  ostrzegał pan Grzegorz. Nasi słuchacze skarżą się też na nieodśnieżoną autostradę A4 Kraków - Rzeszów.

Trudne warunki do jazdy są także w Łodzi. Ulice są białe, a jak twierdzą słuchacze RMF FM, pługopiaskarki nie wyjechały na trasy.

Synoptycy ostrzegają, że dziś śniegiem sypnie niemal w całym kraju. Na południu Małopolski i Podkarpacia można spodziewać się deszczu ze śniegiem. Będzie chłodno. Na przeważającym obszarze termometry wskażą od -5 do -1 st., w Małopolsce i na Podkarpaciu od -1 do 2 stopni.

Z powodu śnieżyc w Europie odwołano część rejsów do i z Warszawy

Z powodu obfitych opadów śniegu w północno-zachodniej Europie z warszawskiego Lotniska Chopina już wczoraj odwołano kilkanaście rejsów m.in. do Paryża, Frankfurtu, Rzymu. PLL LOT zapowiadają, że zmian w rozkładzie lotów można się spodziewać również dziś.

Śnieżyce w północno-zachodniej Europie sparaliżowały we wtorek transport lotniczy, kolejowy i drogowy, pozbawiły mieszkańców prądu. We Francji, Belgii, W. Brytanii, Niemczech i Holandii zanotowano obfite opady śniegu na dziesięć dni przed kalendarzową wiosną.

(j.)