Pogorszył się stan zdrowia jednego z górników z kopalni Mysłowice-Wesoła. Lekarze określają go jako "ekstremalnie krytyczny".

Górnik miał zaplanowaną na dziś operację. Trzeba było ją jednak odroczyć.

Został poddany intensywnemu leczeniu, mamy nadzieję, że jego stan na tyle się poprawi, że będziemy mogli tę operację przeprowadzić  - powiedział prof. Marek Kawecki z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Od wtorku nie zmienił się z kolei krytyczny stan innego górnika z tego oddziału; natomiast stan czterech kolejnych rannych uległ dalszej poprawie. Jest też postęp w leczeniu pozostałych poszkodowanych przebywających na oddziałach chirurgicznych.

Dziś w Centrum Leczenia Oparzeń odbyły się cztery operacje, z pięciu zaplanowanych.

Będą rozmowy z NFZ

Dyrektor szpitala dr Mariusz Nowak poinformował, że na koniec tego tygodnia zaplanowano rozmowy ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają dotyczyć finansowania drogiego leczenia poszkodowanych po wypadku w Mysłowicach-Wesołej. Zaakcentował, że leczenie tak dużej grupy nie może odbywać się np. kosztem innych przebywających w szpitalu chorych.

Przedstawiciele CLO uściślili też, że w tym szpitalu leczonych jest 21 poszkodowanych w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła (w ostatnich dniach podawali liczbę 23 pacjentów). Jak wyjaśnili, w placówce leczeni są też inni górnicy. Zasygnalizowali również, że z grupy górników przebywających na oddziałach chirurgii być może za pewien czas będzie można rozważać już pierwsze wypisy, bądź przenosiny do innych placówek.

W poniedziałek wieczorem minął tydzień od katastrofy w mysłowickiej kopalni. Na poziomie 665 m doszło prawdopodobnie do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło pierwotnie do szpitali. 42-letniego kombajnisty dotąd nie odnaleziono. W poniedziałek rano w CLO zmarł jeden z najciężej rannych, 26-letni górnik.

(abs)