Na dziś zaplanowano sekcję zwłok górników, których ciała w sobotę i w niedzielę odnaleziono w kopalni Zofiówka. Przeprowadzenie sekcji zleciła prokuratura okręgowa w Gliwicach, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku w jastrzębskiej kopalni.

W trwającym śledztwie ustalono już, że tuż przed wstrząsem nie było żadnych niepokojących sygnałów, które mogłyby sugerować, że coś złego może się wydarzyć. Śledczym mieli to powiedzieć dwaj uratowani górnicy.

Nie doszło też do planowanej wtedy w tym miejscu podziemnej eksplozji. Chodzi o tak zwane roboty strzałowe, czyli wcześniej przygotowane wysadzenie węgla i skał materiałem wybuchowym.

Górnicy, którzy tam byli mieli właśnie kończyć swoje zadanie. Słowa uratowanych górników potwierdzają ratownicy, którzy dotarli w ten rejon.

Dzięki wynikom badań DNA jednoznacznie ustalono też tożsamość dwóch górników, których ciała odnaleziono ponad tydzień temu. Wiadomo też, że obaj zginęli z powodu rozległych obrażeń, najpewniej w chwili wstrząsu lub tuz po nim.

Do wstrząsu doszło 5 maja

Tego dnia udało się uratować dwóch pracowników, dzień później odnaleziono ciała dwóch kolejnych, którzy stracili życie pod ziemią. Woda, która po wstrząsie zalała część wyrobiska, utrudniała ratownikom penetrację rejonu, z którego dochodziły sygnały z nadajników w lampach trzech zaginionych górników.

Dzięki zainstalowaniu i uruchomieniu pomp, w miniony weekend poziom wody opadł na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli częściowo spenetrować 20-metrowy chodnik oraz przodek. Do dwóch następnych śmiertelnych ofiar udało się dotrzeć dopiero w sobotę i niedzielę, po tygodniu prowadzonej akcji.

W poniedziałek włączono do niej psy poszukiwawcze, które podjęły trop ostatniego z zaginionych. Ratownicy skoncentrowali się na penetracji rejonu wskazanego przez zwierzęta.

W poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman ogłosiła w mieście 7-dniową żałobę w związku z tragedią w Zofiówce. Również prezes JSW Daniel Ozon ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW.

(ł)