Dziennikarz Kamil D. został zatrzymany w śledztwie dotyczącym fałszerstwa weksla. Taką informację potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Dziennikarz Kamil D. został zatrzymany w śledztwie dotyczącym fałszerstwa weksla. Taką informację potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
Kamil D. (zdj. arch.) / Grzegorz Michałowski /PAP


Potwierdzam, że to zatrzymanie miało miejsce - powiedziała prok. Bialik. Po szczegóły odesłała do prowadzącej postępowanie Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Jak powiedziała na wieczornym briefingu przed prokuraturą prok. Wichary, Kamil D. został zatrzymany w poniedziałek po południu w Katowicach przez Centralne Biuro Śledcze Policji i wieczorem, po godz. 20, doprowadzony do Prokuratury Regionalnej.

Aktualnie trwają czynności z udziałem Kamila D. Czynności te mają na celu przedstawienie mu zarzutu związanego z podrobieniem weksla i dokumentów towarzyszących zabezpieczeniu kredytu hipotecznego na blisko 3 mln zł, który został zawarty w sierpniu 2008 r. Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanego prokurator podejmie dalsze decyzje, co do ew. zastosowania środków zapobiegawczych - mówiła rzeczniczka katowickiej prokuratury.

Jak przekazywał w sierpniu portal TVP Info, Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo z zawiadomienia byłej żony Kamila D. o popełnieniu przez niego przestępstwa podrobienia podpisu na wekslu.

Według portalu w 2009 r. dziennikarz złożył w banku "weksel własny" - na kwotę ponad 2 mln franków szwajcarskich - jako poręczenie kredytu na zakup nieruchomości. Na papierze widniały podpisy D. i jego ówczesnej żony. Ten ostatni miał zostać sfałszowany.

Według portalu TVP Info, w tym roku bank zwrócił się do byłej już żony dziennikarza z wezwaniem do wykupu weksla z powodu nieuiszczenia należności przez kredytobiorcę. Była żona zaprzeczyła, że złożyła swój podpis na wekslu, kwestionując autentyczność podpisu na papierze. Oświadczyła, że podpis został podrobiony, a jej nie było przy sporządzeniu tego weksla, nigdy go też nie widziała.

Jak podawała TVP Info, adwokaci byłej żony dziennikarza w lipcu złożyli do Prokuratury Regionalnej w Katowicach zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa podrobienia podpisu na wekslu. W następnym miesiącu prokuratura wszczęła śledztwo, pod kątem przestępstwa podrobienia papieru wartościowego.