Mieszkańcy małopolskiej Rącznej i Liszek zbulwersowani brakiem prądu w domach. Energetycy zaplanowali na dziś, czyli na dzień przed Wigilią, modernizacje sieci i na 8 godzin odłączyli zasilanie.

Energetycy tłumaczą, że kilka dni temu wykryli poważną awarię urządzenia sterującego siecią przesyłową. Jego wymiana jest niezbędna, w przeciwnym razie w każdej chwili mogłoby dojść do odcięcia dostaw prądu i ludzie zostaliby bez światła na święta.

Tymczasem mieszkańcy Rącznej i Liszek mają żal, że prace te odbywają się właśnie dzień przed Wigilią. W domach nie ma światła, ogrzewania, marzną dzieci, które nie poszły do szkoły  a rodzice nie mogą sprzątać i gotować. Energetycy obiecują  jednak, że skrócą czas naprawy i już po 13-tej popłynie prąd do domów.

Odpowiedź Tauron Dystrybucja na naszą interwencję:
Podczas oględzin linii w zeszłym tygodni stwierdziliśmy uszkodzenia elementu sterowania siecią - konieczna jest jego pilna wymiana. Niewykonanie prac  może spowodować awarię, możliwą w najbliższych dniach. Aby zapobiec awarii podczas świąt, która byłaby bardziej uciążliwa i dotknęła większą liczbę klientów, przeprowadzamy prace dzisiaj.
Prace planowane są w godz. od 8 do 16 - będziemy starali się je jednak maksymalnie skrócić - szacujemy, że uda się je realnie zakończyć i zasilić klientów około godz. 13.
Bez zasilanie będzie czasowo około 400 klientów.
Przepraszamy za utrudnia, ale nie przeprowadzenie prac dzisiaj grozi rozległą awarią na tym terenie.
Pozdrawiam
Ewa Groń
Rzecznik Prasowy woj. małopolskiego
Koordynator
Biuro Komunikacji

(mpw)