Dr hab. Tomasz Daniec z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie skrytykował Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odcięcie się od laureatów konkursu ministerstwa na projekt kartki świątecznej. "Jury konkursu (…) w przeciwieństwie do urzędników MKiDN poważnie traktują swoją pracę" - napisał. Dziekan zarzuca ministerstwu, że przychyliło się do niewybrednych opinii internautów i usunęło ze swojego profilu nagrodzone prace.

Konkurs wzbudza spore emocje od wczoraj. Wtedy na Twitterze ministerstwa pojawiły się zwycięskie prace. Internautom projekty - delikatnie mówiąc - nie przypadły do gustu. Wobec reakcji w mediach społecznościowych ministerstwo usunęło post z kartkami i określiło jego wyniki jako "niewybredny żart jury". Na tę decyzję organizatorów zareagował dr hab. Tomasz Daniec z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oto jego oświadczenie:

"Przesyłam oświadczenie dotyczące burzy wywołanej wynikami konkursu MKiDN na kartkę świąteczną, który skierowany był do uczniów szkół plastycznych.

Ze zdumieniem przyjmuję decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w obliczu reakcji internautów postanowiło odciąć się od zorganizowanego przez siebie konkursu i przychylić do opinii prezentowanych w niewybrednych komentarzach opublikowanych w serwisach i mediach społecznościowych.

Tym samym pani Wiceminister Wanda Zwinogrodzka pozostawiła uczniów, laureatów konkursu, samych i bezbronnych wobec fali internetowej nagonki. Powstrzymam się od oceny takiego postępowania.

Wbrew publikowanym opiniom, nagrodzone prace prezentują interesujący poziom artystyczny. Są oryginalne i wolne od dominujących schematów. Wskazują na inteligencję autorów. I te walory zostały docenione przez jurorów.

Choć może się to nie podobać komentatorom gustującym w pospolitej ofercie pocztówkowej, celem konkursu plastycznego nie jest schlebianie ich upodobaniom.

Jury konkursu, w którego składzie znaleźli się między innymi pedagodzy Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, to grono uznanych profesjonalistów, którzy w przeciwieństwie do urzędników MKiDN poważnie traktują swoją pracę. Przypisywanie im intencji innych niż wyłonienie najciekawszych prac konkursowych jest pozbawione podstaw."


Feralny konkurs

Konkurs na świąteczną kartkę został ogłoszony przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Anna Wójcik, druga była Berenika Piotrowska, a trzecia Olga Dymitrowska. Na Twitterze zostały zaprezentowane zwycięskie projekty.


Projekty wzbudziły dyskusję w mediach społecznościowych. Pojawiły się zarzuty, że kartki nie wyglądają na bożonarodzeniowe. Dlatego w kolejnej wiadomości ministerstwo tłumaczy się z takiego wyboru: "Autorami prezentowanych prac są uczniowie szkół plastycznych. MKiDN jest organizatorem konkursu, ale decyzję o przyznaniu nagród podjęła komisja konkursowa, w skład której weszli pracownicy ASP: dr Anna Myczkowska-Szczerska, dr Kuba Sowiński, dr hab. prof. ASP Dariusz Vasina" - napisano.


W kolejnej wiadomości ministerstwo uspokaja, że oficjalna kartka resortu nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej kultury i sztuki: "Uspokajamy Państwa, że jedyna oficjalna kartka świąteczna MKiDN nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej sztuki i wartości naszej kultury".


Po kilku godzinach ministerstwo usunęło posty z nagrodzonymi kartkami. Umieściło też na Twitterze wyjaśnienie: "Przepraszamy za prezentację na naszym profilu projektów "dziwnych" kartek świątecznych. Sami mamy poczucie, że padliśmy ofiarą niewybrednego żartu jury konkursu, a nasze "filtry bezpieczeństwa" nie w pełni zadziałały. Niemniej jednak oficjalny profil MKIDN nie jest właściwym miejscem do prezentacji tego typu treści. Pozostawiamy tu zatem wyłącznie oficjalną kartkę świąteczną, która oddaje bliskie nam wartości. Centrum Informacyjne MKIDN" - napisano.