Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swoim profilu na Twitterze ogłosiło wyniki konkursu na bożonarodzeniową kartkę pocztową. Zwycięskie projekty wzbudziły dużo kontrowersji i spowodowały, że ministerstwo musiało się tłumaczyć. Po kilku godzinach resort usunął post z kartkami i określił jego wyniki jako "niewybredny żart jury".

Konkurs został ogłoszony przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Anna Wójcik, druga była Berenika Piotrowska, a trzecia Olga Dymitrowska. Na Twitterze zostały zaprezentowane zwycięskie projekty.

Projekty wzbudziły dyskusję w mediach społecznościowych. Pojawiły się zarzuty, że kartki nie wyglądają na bożonarodzeniowe. Dlatego w kolejnej wiadomości ministerstwo tłumaczy się z takiego wyboru: "Autorami prezentowanych prac są uczniowie szkół plastycznych. MKiDN jest organizatorem konkursu, ale decyzję o przyznaniu nagród podjęła komisja konkursowa, w skład której weszli pracownicy ASP: dr Anna Myczkowska-Szczerska, dr Kuba Sowiński, dr hab. prof. ASP Dariusz Vasina" - napisano.


W kolejnej wiadomości ministerstwo uspokaja, że oficjalna kartka resortu nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej kultury i sztuki: "Uspokajamy Państwa, że jedyna oficjalna kartka świąteczna MKiDN nawiązuje do klasycznych wzorców polskiej sztuki i wartości naszej kultury".

Po kilku godzinach ministerstwo usunęło posty z nagrodzonymi kartkami. Umieściło też na Twitterze wyjaśnienie: "Przepraszamy za prezentację na naszym profilu projektów "dziwnych" kartek świątecznych. Sami mamy poczucie, że padliśmy ofiarą niewybrednego żartu jury konkursu, a nasze "filtry bezpieczeństwa" nie w pełni zadziałały. Niemniej jednak oficjalny profil MKIDN nie jest właściwym miejscem do prezentacji tego typu treści. Pozostawiamy tu zatem wyłącznie oficjalną kartkę świąteczną, która oddaje bliskie nam wartości. Centrum Informacyjne MKIDN" - napisano.