Żądamy zdymisjonowania rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca z jego funkcji, bo podczas konwencji prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, nie zareagował na upokarzanie kobiet - powiedziała posłanka PiS Anita Czerwińska.

Film ze spotkania wyborczego Smogorzewskiego, nakręcony przez lokalną telewizję legionowską LTV, zamieścił na Twitterze wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Widać na nim jak prezydent Legionowa przedstawia kandydatów do rady miasta. O jednym z nich mówi: "Powiem szczerze, że nie byłem zadowolony, jak się urodził. Dzieci są takie brzydkie i zobaczcie, jaki ładny wyrósł, dorodny".

Z kolei do jednej z kandydatek zwraca się: "Jest z tobą kłopot, bo jesteś trochę za ładna (...) masz wiele innych walorów i kompetencji, ale jak zacznę za bardzo, to wiesz... moja żona w ogóle nie jest zazdrosna, typowa kobieta".

Pod adresem kolejnych dwóch kandydatek pada stwierdzenie: "tutaj mamy dwie najbardziej chyba aktywne, powiedziałbym wręcz, że napalone".

"No i pani od seksu" - dodaje Smogorzewski.

Na nagraniu widać jak obecny na konwencji rzecznik PO Jan Grabiec wręcza Smogorzewskiemu szablę ze słowami: "Prowadź nas do boju".


W piątek wieczorem rzecznik PO poinformował, że Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie - ma to związek z jego wypowiedziami podczas tego spotkania wyborczego, gdzie padały seksistowskie żarty pod adresem kandydatek jego komitetu do rady miasta.

Do sprawy Smogorzewskiego odniosły się w sobotę posłanki PiS Anita Czerwińska i Małgorzata Gosiewska oraz kandydatki PiS z Legionowa na konferencji prasowej. Wyraziły one oburzenie słowami prezydenta Legionowa. Czerwińska mówiła, że obecny na konwencji Grabiec "nie zareagował na te seksistowskie, dyskryminujące, przemocowe wypowiedzi", "nie zapobiegł w żaden sposób kontynuowaniu tego obrażania i upokarzania kobiet", "nie próbował naprawić krzywdy, jaka została tym paniom wyrządzona", a nawet "wyraził zadowolenie z przebiegu tej konwencji".

Przypomniała również, że słowami "Prowadź nas do boju" Grabiec udzielił poparcia Smogorzewskiemu.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek w sobotę na Twitterze domagała się również dymisji rzecznika PO Jana Grabca. Jej zdaniem przyzwalał on na "kontynuowanie żenującego spektaklu" na konwencji kandydata na prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego.


"Usunięcie seksisty z PO to za mało. Chamstwo legitymizował uśmiechem, uściskiem dłoni rzecznik PO Grabiec. Żądam od Schetyny wyciągnięcia konsekwencji wobec Grabca i jego dymisji. Przyzwolenie i aprobata na kontynuowanie żenującego spektaklu w równym stopniu obciąża Grabca" - napisała rzeczniczka PiS.

(j.)