Nie żyje Wojciech Krolopp. Były dyrygent chóru Polskie Słowiki, skazany za pedofilię, zmarł dziś rano w Poznaniu - podała "Gazeta Wyborcza". Miał 68 lat.

Krolopp został skazany w 2003 roku na sześć lat więzienia za wykorzystywanie seksualne trzech nieletnich chórzystów. Działo się to w latach 1994-1996, zazwyczaj podczas występów Polskich Słowików, zarówno zagranicznych, jak i krajowych. Według sądu, Krolopp wykorzystał każdego z trójki chórzystów przynajmniej kilkanaście razy.

Dyrygent odsiedział jednak tylko część wyroku, bowiem już w więzieniu okazało się, że choruje na AIDS. Sześć lat temu decyzją sądu został wypuszczony na wolność, by móc leczyć się w domu.

Sam Krolopp podkreślał w 2010 roku, że nie stanowi zagrożenia: Od zarzutów mi stawianych minęło 14 lat. W ciągu tych 14 lat byłem 10 lat na wolności i w tym czasie nie ma żadnego śladu czegoś, co byłoby naganne. Innego zdania był sąd, który stwierdził wówczas, że nie ma żadnej pewności, że dyrygent nie popełni na wolności kolejnych przestępstw.

"Gazeta Wyborcza" / RMF FM