Przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne został dziś złożony w Sejmie. Pod propozycjami, które zakładają m.in. prawo przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, zebrano ponad 400 tys. podpisów.

Przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne został dziś złożony w Sejmie. Pod propozycjami, które zakładają m.in. prawo przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, zebrano ponad 400 tys. podpisów.
Barbara Nowacka (L) przed złożeniem na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projektu obywatelskiej ustawy Komitetu Ratujmy Kobiety "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" /Marcin Obara /PAP

Pełnomocniczka komitetu Barbara Nowacka na konferencji prasowej podkreśliła, że projekt ma na celu "normalizację przepisów aborcyjnych w Polsce i dostosowanie ich do norm większości krajów Unii Europejskiej". Zaprzeczyła też opiniom, że propozycje komitetu zakładają aborcję "na życzenie".

Projekt zakłada, że to kobieta decyduje. Życzenia składa się na święta, a to jest zawsze trudna decyzja, z którą pozostaje kobieta, czy też jej rodzina(...). To jest żądanie - by do 12. tygodnia ciąży kobieta miała prawo zdecydować - podkreśliła Nowacka. Przedstawiciele komitetu tłumaczyli, że w projekcie nie chodzi jedynie o liberalizację przepisów aborcyjnych, ale również o "rzetelną edukację seksualną w szkołach i dostęp do tańszej, refundowanej antykoncepcji". 

Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że każdy projekt obywatelski będą procedować, więc po raz kolejny sprawdzamy, może tym razem nie okłamią wyborców - powiedziała Nowacka. Jak dodała, w pracach nad projektem w Sejmie liczy na poparcie posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Projekt ustawy poparło kilkanaście organizacji i partii politycznych - oprócz Inicjatywy Polskiej, którą kieruje Nowacka, także m.in. Partia Razem, SLD, Zieloni i ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom.

Jakie są zalożenia projektu?

Przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" projekt obejmuje m.in. legalne przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów.

Poprzedni projekt komitetu "Ratujmy Kobiety" został odrzucony przez Sejm we wrześniu zeszłego roku.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

(mn)