Polskie miasta na start: rozpoczęła się rywalizacja o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Termin nadsyłania ofert mija 31 sierpnia przyszłego roku. Laureata poznamy za dwa lata. Na razie do walki stanęły między innymi Gdańsk, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław i Toruń.

Za 7 lat honory kulturalnej stolicy Europy będzie pełnić jedno polskie i jedno hiszpańskie miasto. W konkursie będzie brane pod uwagę między innymi to, ile przeznacza dane miasto w swym budżecie na kulturę. Na to miasto będą skierowane oczy wszystkich Europejczyków - zachęca do wzięcia udziału w konkursie Monika Smoleń z resortu kultury:

Jak do rywalizacji przygotowują się polskie miasta?

Lublin w innych miastach reklamuje się hasłem: "Lublin, miasto inspiracji". Natomiast zdania jego mieszkańców są pod tym względem podzielone. U nas się nic nie dzieje! - mówią jedni. Myślę, że zasługujemy - odpowiadają drudzy. Posłuchaj:

Poznań jak na razie nie ma hasła promocyjnego ani kampanii, reklamującej stolicę Wielkopolski jako najlepszego kandydata do tytułu. Od trzech miesięcy trwa batalia o wyłonienie firmy, która kampanię poprowadzi. Przetarg został rozstrzygnięty, ale przegrani się odwołują. Walka toczy się o 5 milionów złotych. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Bylicy:

Jako jedne z pierwszych do pojedynku stanęły ToruńŁódź. Jakim orężem chcą pokonać konkurentów? Posłuchaj relacji reporterów RMF FM Agnieszki Wyderki i Tomasza Fenske: