Sto osób w tym dziewięćdziesięcioro dzieci ewakuowano z przedszkola w podpoznańskich Koziegłowach. Obciążony śniegiem dach groził zawaleniem. Pracownicy usłyszeli niepokojące trzaski i zawiadomili straż. Dzieci zostały tymczasowo przeniesione do pobliskiej szkoły. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oszacuje, czy w budynku będą się mogły odbywać zajęcia.

W ciągu ostatniej doby pod naporem śniegu zawaliło się już kilka dachów. Rano trzeba było ewakuować sześć osób z prywatnej kamienicy przy ulicy Trębacza w Krakowie. Tam runął dach i część stropu. Na szczęście, nikt nie został ranny. Do podobnego wypadku doszło w nocy w Zabłociu koło Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Rodzinie mieszkającej na ostatnim piętrze udało się wcześniej opuścić mieszkanie. Na razie wszyscy trafili do lokali zastępczych.

Nadmiar śniegu uszkodził także konstrukcje trzech budynków w Wieruszowie i Piotrkowie Trybunalskim. W Ochędzynie zawaliła się część dachu na sztucznym lodowisku; na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wczoraj w Wielkopolsce pod ciężarem zalegającego śniegu zawaliły się dwa budynki. W Cichej Górze koło Nowego Tomyśla nie wytrzymał dach budynku zakładu wikliniarskiego. Na ziemię runęło 400 metrów kwadratowych blaszano-stalowej konstrukcji.

Wielkopolskie dachy pod kontrolą

Śnieg na dachach

Nic więc dziwnego, że w całym regionie ruszyły kontrole dachów. Od dziś inspektorzy nadzoru budowlanego będą sprawdzać, czy administratorzy usuwają mokry śnieg.

W Lesznie już od wczoraj brygady zrzucają tony śniegu z dachu jednego z centrów handlowych. Niestety, nie w ramach profilaktyki, a już po fakcie. Pod naporem zamarzniętego śniegu zaczął pękać strop i trzeba było ewakuować ponad sto osób.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Reporterka RMF FM Agnieszka Bylica rozmawiała z jednym z pracowników centrum, który twierdzi, że jeszcze dziś mają tam przyjechać specjaliści z uprawnieniami do pracy na wysokości.

Inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolują ok. 700 budynków w samym Poznaniu

Odśnieżanie dachów to obowiązek zarządców budynków

Odśnieżanie wrocławskich dachów

Przypomnijmy, że za nieodśnieżanie dachów właścicielom, zarządcom i administratorom budynków grozi mandat do 500 zł lub nawet zamknięcie obiektu.

Jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm może ważyć 50 kilogramów - przypomina nadzór budowlany. W okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jest to niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych - przypominają strażacy.