Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ujawnił w Genewie, że w ostatnich miesiącach wielokrotnie interweniował w sprawie złego traktowania jeńców irackich przez żołnierzy USA. Nasze petycje do pozostały bez odzewu - twierdzi rzeczniczka MKCK.

We wtorek Pentagon ogłosił, że nowy komendant więzienia Abu Ghraib - gdzie miało dochodzić do drastycznych przypadków dręczenia jeńców irackich - gen. Geoffrey Miller obiecał zmiany w sposobie obchodzenia się z jeńcami.

Zapowiedział m.in. odejście od nakrywania głów jeńców kapturami, zmuszania ich do długotrwałego siedzenia w kucki i pozbawiania snu. Prezydent USA stara się wszelkimi sposobami złagodzić skandal, jaki wybuchł po ujawnieniu zdjęć amerykańskich żołnierzy poniżających irackich więźniów. Ich rodziny uważają jednak, że sama obietnica ukarania winnych żołnierzy to za mało.

Bush nie przeprosił Irakijczyków. Powinien tu przyjechać i przeprosić rodziny ofiar. Powiedzieć głośno "przepraszam" i zrekompensować im to, co się stało - mówią. Zdaniem rodzin irackich więźniów opublikowane przez prasę szokujące zdjęcia to zaledwie czubek góry lodowej i takich przypadków znęcania się nad więźniami jest znacznie więcej.