Prezydent Kwaśniewski nie pominie kwestii odszkodowań dla Sybiraków w rozmowie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem – twierdzi gość „Faktów”, Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Rosji. „Osobiście o tym mu przypominałem" - podkreśla Ciosek i dodaje, że brak odszkodowań dla byłych zesłańców jest bardzo poważnym problemem.

„Od Niemców otrzymaliśmy odszkodowania, od Rosjan czy też od Związku Radzieckiego – nie. Problem polega na tym, że Rosjanin za śmierć, za utratę zdrowia, za represję, za prześladowania otrzymuje jakąś symboliczną kwotę i jest to bardzo poważny, moralny problem. Czy można wyceniać w zależności od narodowości cenę życia czy zdrowia?” – mówi Ciosek. Jego zdaniem temat białoruskich opozycjonistów, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach będzie poruszony w rozmowach z Putinem: „W ogóle jest problem Białorusi. Rosja rozwija się dynamicznie. Podobnie Polska i Litwa i zostaje taka samotna wyspa w procesie integracji europejskiej – Białoruś” – twierdzi gość „Faktów”. Stanisław Ciosek podkreślił, że najważniejsze jest to, iż prezydenci Polski i Rosji będą rozmawiać bez pośredników przez około pięć godzin.

Doradca prezydenta do spraw międzynarodowych przyznał też, że porozumienie polsko-rosyjskie w sprawie dostaw gazu może nie zostać dzisiaj uzgodnione. "Generalnie wszyscy się zgadzają, ale zawsze jest jakieś ale" - mówi Stanisław Ciosek Polska zgadza się na budowę gazociągu omijającego Ukrainę, ale pozostaje kwestia wyboru optymalnej dla nas trasy. Poza tym pozostaje sprawa budowy tzw. II nitki gazociągu jamalskiego i wielkości zakontraktowanych dostaw. Inne polsko-rosyjskie, gospodarcze rozbieżności to sprawa przedłużenia szerokotorowej linii kolejowej ze Śląska do czeskiego Bohumina, otwarcia dla polskich jednostek Cieśniny Pilawskiej, a także sprawa rosyjsko-polskich obrotów handlowych i obecność rosyjskiego kapitału w Polsce.

foto Marcin Wójcicki RMF Warszawa

09:00