Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki. Pachnące lasem drzewko upiększy nasz dom i pozwoli wprowadzić świąteczną atmosferę. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie, by cieszyć się choinką jak najdłużej? Spytaliśmy o to eksperta.

Choinki możemy kupić w marketach budowlanych, na targowisku, wybrać się na prywatną plantację lub należącą do Lasów Państwowych. Możliwości jest więc wiele, ale niezależnie od tego, na którą się zdecydujemy, przy wyborze choinki warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Choinka z bazaru czy z plantacji?

Jak podkreśla Maciej Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, przede wszystkim ważna jest świeżość drzewka. Niezależnie od tego, czy choinka będzie wyższa, niższa, szersza czy węższa, warto zapytać sprzedającego skąd pochodzi i kiedy została wycięta.

Specjalista podkreśla, że leśnicy wycinają drzewka na bieżąco. Sprzedaż organizowana przez Dyrekcję Lasów Państwowych prowadzona jest bezpośrednio na plantacji albo przy biurach nadleśnictw. 

W takim przypadku mamy pewność, że to są drzewka świeże, wycięte tego samego dnia czy dzień, dwa dni wcześniej, a to oznacza, że będą z nami długo. Z tymi, które są sprzedawane na bazarach, może być bardzo różnie. Bo to zależy od tego, skąd drzewka przyjechały - czy są polskie, czy z zagranicy. Warto zawsze zapytać sprzedającego i liczyć na jego uczciwość - zaznaczył Pawłowski.

Choinka w doniczce czy choinka cięta?

Drzewko w doniczce sprawdzi się, jeżeli myślimy o posadzeniu choinki w ogródku czy na swojej działce. Kupując taką choinkę, powinniśmy mieć pewność, że ma ona korzenie. Warto też zwrócić uwagę na wielkość doniczki - musi być proporcjonalna do rozmiaru choinki.

Może być tak, że sprzedawane jest nam po prostu drzewko cięte wstawione w doniczkę i obsypane ziemią, które nie będzie się nadawało do tego, żeby je ponownie gdzieś posadzić w swoim ogrodzie  - tłumaczy Pawłowski.

W przypadku choinek ciętych kluczowa jest jakość igieł. Najlepiej jest wziąć taką choinkę do ręki, dotknąć igły i sprawdzić, czy się nie obsypują, czy są jędrne, czy gałązki się nie kruszą. To jest pewna gwarancja tego, że drzewko jest świeże. Patrzymy oczywiście na wygląd, zwróćmy uwagę na zapach - mówi przedstawiciel RDPL w Warszawie.

Choinka naturalna czy choinka sztuczna?

Wiele osób ma wciąż wątpliwości w kwestii tego, co będzie lepszym wyborem: zakup choinki naturalnej co roku czy choinki sztucznej raz na kilka lat. Jeśli ważna jest dla nas ekologia, powinniśmy wybierać choinki żywe.

Drzewko naturalne jest produktem ekologicznym, odnawialnym, bezpiecznym dla środowiska. Po spełnieniu swojej roli jako drzewko bożonarodzeniowe może ulec biodegradacji - podkreśla Pawłowski.

Wytworzenie sztucznych drzewek wymaga dużych nakładów energii, związanych z tym emisji dwutlenku węgla, innych gazów i substancji chemicznych. Poza tym, nawet jeżeli będziemy używać jej 30 czy 50 lat, to nadal jest to plastik, który będzie się rozkładał przez setki czy tysiące lat - zaznacza specjalista.

Choinka - ile kosztuje?

Cena choinek naturalnych zależy od gatunki i wielkości drzewka. U leśników koszt takiej choinki zaczyna się już od 30 złotych.

Za małe, mające 50 cm sztuczne choinki zapłacimy około 40 złotych. Czterometrowe, odporne na odkształcenia sztuczne drzewka to koszt nawet 6 tys. złotych.

NIE PRZEGAP: Mają w swoim domu 444 choinki. Trafią do Księgi Rekordów Guinnessa?