W niedzielę rano IMGW wydał alert przed burzami z gradem dla południowych powiatów woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego.


Na wskazanym obszarze Instytut prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami może także padać grad.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie burz unikać otwartych przestrzeni i nie chować się pod drzewami.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

Gdzie jest burza?Obowiązuje również alert hydrologiczny

IMGW wydał również alert hydrologiczny pierwszego stopnia dla południowych powiatów woj. małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz lubuskiego.

Jak wyjaśnia IMGW, na obszarze objętym alertem ze względu na przelotne opady i burze w zlewniach górskich i wyżynnych mogą gwałtownie wzrosnąć stany wód; miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Seria wypadków na Mazurach i Warmii. Nie żyje 34-latek, 13-latek ciężko ranny