"Nie ruszajcie Kościuszki z placu Wolności" - to opinia większości łodzian, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, dotyczących przebudowy placu Wolności. Jednym z elementów renowacji tego miejsca jest przesunięcie pomnika Tadeusza Kościuszki w głąb placu.

Pomysł przesunięcia pomnika Kościuszki pojawił się kilka tygodni temu wraz koncepcją przebudowy placu Wolności. Koncepcja, którą przedstawił architekt miasta Marek Janiak, zakłada, że pomnik zostałby przesunięty w głąb placu. Łodzianie, którzy bardzo licznie przybyli na społeczne konsultacje, nie mają wątpliwości: Kościuszki nie wolno ruszać.

Zainspirował mnie mój 12-letni wnuczek, który znalazł temat w internecie i mówi: "Dziadek, nie przestawiajmy Kościuszki! On tam był, jest i niech będzie - mówi starszy mężczyzna. Z kolei licealista, którego szkoła jest w pobliżu placu Wolności, dodaje: Przede wszystkim nie powinno się przenosić Kościuszki, bo jest to dominanta tego placu.

Wśród głosów sprzeciwu znalazł się także głos poparcia dla planowanych zmian. Jeżeli pomnik Kościuszki jest uważany przez łodzian i turystów za dobry punkt orientacyjny, to uważam, że przesunięcie pomnika na północ, zbyt wiele nie zmieni - próbował przekonywać pewien student. Jeszcze inny młody człowiek tłumaczył, że problemem placu Wolności w obecnym kształcie wcale nie jest pomnik i tramwaje, tylko samochody.

Należy wyrzucić stamtąd auta, dać możliwość wystawienia ogródków gastronomicznych, wymienić nawierzchnię, wstawić miejskie meble i zadbać o zieleń, a ludzie sami zaczną tam przychodzić - argumentował.

Łodzianie krytykowali nie tylko zmianę miejsca dla Kościuszki, ale też fontannę. To rodzaj płytkiej sadzawki, która miałaby znaleźć się u podnóża przesuniętego pomnika.

Mieszkańcom Łodzi nie podoba się też kolumnada ze schodami, jaką ma być otoczony pomnik. Niezadowolenie budzi też suma, jaką miasto planuje wydać na przebudowę placu wraz z renowacją ulicy Piotrkowskiej. Chodzi o 61 milionów złotych. Po przesunięciu pomnika Kościuszki na placu ma być więcej miejsca na organizację miejskich imprez, a plac ma stać się ulubionym miejscem spotkań łodzian.

Magistrat czeka teraz na opinie dotyczące przebudowy placu Wolności. Formularze konsultacji i wizualizacje projektu dostępne są na stronie internetowej miasta. O tym jednak, gdzie stanie Kościuszko, zdecydują radni.